Huawei: Náš vlastný operačný systém bude hotový až začiatkom 2020

Nový operačný systém príde až začiatkom 2020.

0
Huawei
Huawei

Šéf spotrebiteľskej divízie Huawei, Richard Yu, potvrdil, že ich vlastný operačný systém skúsia využívať už od jesene tohto roka.

Vyplýva to z dnešného rozhovoru pre CNBC, počas ktorého Yu priblížil, že operačný systém pre smartfóny a notebooky dokončia do posledného štvrťroku 2019. Určený však bude pre čínsky trh. Yu zdôraznil, že tieto plány Huawei budú platiť za predpokladu, že sa situácia medzi USA a Čínou nezlepší. Pripomíname, že Huawei stratil licenciu využívať Android s Google službami a stratiť môžu aj licenciu na Windows.

Európa musí čakať dlhšie

Používatelia mimo Číny si budú musieť počkať niekoľko mesiacov navyše. Yu tvrdí, že globálna verzia operačného systému príde najskôr v prvom až druhom štvrťroku 2020. Tak, ako sme predpokladali, Google Play nahradí ich vlastný obchod s aplikáciami známy ako App Gallery.

TIP REDAKCIE
Ako by vyzerala odplata? Tržby Apple by pri zákaze v Číne klesli až o 30 %!

Dnes Huawei stále využíva Microsoft Windows a Google Android. Ak ich však nebudeme vedieť použiť v budúcnosti, Huawei pripraví plán B – náš vlastný operačný systém,“ vysvetľuje Yu.

Huawei k tomuto kroku nepristupuje rád. „Nechceme to spraviť, no vzhľadom na rozhodnutie americkej vlády budeme nútení,“ dodal Yu.

TIP REDAKCIE
Klinec do rakvy? Huawei prichádza aj o technológie, ktorými vyrába procesory Kirin

Google ešte v nedeľu oznámil, že musí Huawei odstrihnúť od licencie na Android s Google službami. Čínska spoločnosť sa totiž dostala na čiernu listinu. Americké firmy nemôžu obchodovať so spoločnosťami na tomto zozname. Americké úrady následne odobrili dočasnú, 90-dňovú licenciu, vďaka ktorej sa Huawei môže pripraviť na budúcnosť bez amerických služieb a produktov.