priesvitny telefon

Ako z budúcnosti: Priesvitná batéria umožní výrobu priehľadných telefónov

Vedci z juhokórejského inštitútu pre vedu a technológie spustili vývoj priehľadných technológií, ktoré môžu viesť k výrobe priehľadných telefónov a iných zariadení.

Vedci z juhokórejského inštitútu pre vedu a technológie (Daeg Gyeongbuk) spustili vývoj priehľadných technológií, ktoré môžu viesť k výrobe priehľadných telefónov, hodiniek a iných elektronických zariadení. Už teraz predstavili nový typ priehľadnej batérie, ktorá je sama o sebe schopná vyrábať energiu.

Ak ste fanúšikmi sci-fi filmov či seriálov, určite ste už videli koncept telefónu, ktorý je priehľadný a zároveň ponúka farebný displej. Aby to bolo možné dosiahnuť, vedci musia vyvinúť niekoľko priesvitných komponentov, medzi ktoré samozrejme patrí aj batéria.

Pokrok vo využití grafénu

Vedci už grafén testujú a implementujú do rôznych zariadení dávno. Hlavným dôvodom je jeho štruktúra, ktorá má hrúbku len jeden atóm, vďaka čomu ide defacto o 2D materiál so špeciálnymi vlastnosťami vrátane priehľadnosti.

Jednovrstvový grafén sa v riešení priehľadnej batérie dostal do úlohy elektród. Vedci tak vytvorili priehľadný superkondenzátor, ktorý dokáže uložiť energiu. Celková priehľadnosť takejto batérie je 77,4 %, čo vôbec nie je zlé.

Vedci sa pokúsili špeciálnu batériu posunúť ešte o krôčik ďalej a pod priehľadnú vrstvu pridali aj dotykovú kapacitnú plochu, ktorá je taktiež priehľadnú. Poslednou vrstvou je tzv. technológia TENG (Triboelectric Nano Generator), ktorá je určená pre výrobu elektrickej energie priamo v zariadení. V praxi by to znamenalo, že hodinky alebo smartfón s takouto batériou by teoreticky dokázali vyrábať vlastnú energiu, vďaka čomu by predĺžili výdrž batérie.

Budúcnosť klope na dvere

Nová batérie je nielen priehľadná, ale aj dokáže vyrábať energiu, podporuje dotyk a je ohybná. Takúto technológiu môžu inžinieri kombinovať s priehľadnými solárnymi článkami, ktoré by výdrž batérie mohli posunúť ešte ďalej. Jedno je ale isté už dnes. Budúcnosť vyzerá zaujímavejšie, než kedykoľvek predtým.

Total
41
Zdieľaní