Amazon plánuje nezvyčajnú inováciu. Mnohým sa nebude páčiť

Pred pár týždňami Amazon prehlásil, že plne automatizované sklady sú ešte viac než 10 rokov ďaleko. S prvotnými vylepšeniami však začína už teraz.

Pred pár týždňami Amazon prehlásil, že od plne automatizovaných skladov nás delí ešte viac než 10 rokov. S prvotnými vylepšeniami však začína už teraz.

Podľa portálu Reuters totiž Amazon plánuje nainštalovať v niekoľkých svojich skladoch po dva stroje, ktoré spolu v danom objekte nahradia až 24 pracovných miest. Ak by ich teda rozmiestnil do všetkých svojich 55 skladov na území Spojených štátov, ohrozených by bolo približne 1 300 pracovných pozícií.

O aké stroje ide?

Údajne ide o stroje s názvom CartonWrap od spoločnosti CMC Srl. Ich práca je pomerne jednoduchá – baliť balíky. Robotickí náhradníci sú podľa odborníkov schopní zabaliť 600 až 700 balíkov za hodinu, čo je oproti človeku štvornásobok.

Stoja presne 1 milión USD (889 tisíc EUR). To znamená, že keby sa ich Amazon skutočne rozhodol kúpiť, všetky peniaze vložené do inovácie tohto formátu by sa mu vrátili do necelých 2 rokov.

TIP REDAKCIE
Suunto 5 Peak: Nové hodinky vážia iba 39 gramov, sľubujú dlhú výdrž

Možný vplyv na ostatných

Mnohí sa obávajú, že tento krok by inšpiroval ostatné veľké firmy k podobným úkonom, čo by, samozrejme, viedlo ku katastrofickému scenáru pre takmer každého pracujúceho človeka – strate miesta.

Svetoví giganti však upozorňujú, že inovácia vo forme robotickej pracovnej sily nemusí automaticky znamenať stratu miesta. Nikto zatiaľ presne nevie, či je tomu skutočne tak alebo ide len o “falošné ukľudnenie davu”.

Testujú sa prvé kusy?

Amazon už údajne s implementáciou strojov začal, a to v skladoch neďaleko miest Seattle, Frankfurt, Miláno, Amsterdam či Manchester. Je teda len otázkou času, než sa roboti dostanú do úplne každého skladu.

Total
4
Zdieľaní
Total
4
Zdieľať