V roku 2021 môže byť polovica vlajkových smartfónov skladacích, myslí si šéf Huawei

Kúpili by ste si skladací smartfon?

0
skladaci

Zložiť obrazovku ako list papiera ešte stále nedokážeme, no podstatný pokrok už nastal. Prichádza ruka v ruke so smartfónmi, ktoré sú ako široko dostupný produkt pre masy pre zavedenie takejto inovácie ideálne.

Zatiaľ rezonujú hlavne dvaja výrobcovia, Samsung a Huawei, ktorí svoje skladacie novinky už predstavili a dokonca sa ich chystajú predávať bežným spotrebiteľom. Aj keď iba na niektorých trhoch a zrejme v obmedzenom počte.

Samsung Galaxy Fold a Huawei Mate X sú síce skladacie, no ideálnu predstavu známu z niektorých sci-fi filmov zatiaľ nereflektujú. Sú hrubé, nie zrovna pekné, drahé a o životnosti obrazovky pri pravidelnom ohýbaní by sa dalo tiež polemizovať.

Šéf spoločnosti Huawei Richard Yu v nich ale vidí budúcnosť a dokonca si myslí, že o pár rokov budú mať na trhu podstatné zastúpenie. Detaily prezradil v rozhovore s novinármi a priemyselnými analytikmi.

Riaditeľ spoločnosti priznáva, že je ich skladací smartfón pomerne drahý. Očakáva však, že cena skladacích zariadení bude postupne klesať a o dva roky by mohli stáť ako bežné vlajkové lode. Musia sa však uchytiť na trhu a postupne zvyšovať svoj podiel na predaji.

skladaci smartfon

S postupným poklesom maloobchodných cien by chcel Huawei na trh postupne prinášať viacero modelov skladacích smartfónov. V roku 2021 by dokonca mohli tvoriť polovicu zo všetkých predaných vlajkových modelov výrobcu.

Na druhej strane je jasné, že nie všetci spotrebitelia budú mať záujem o takýto typ elektroniky. Smartfóny s klasickou pevnou obrazovkou z trhu len tak nevymiznú a budú tu ešte dlhú dobu.

Predstava riaditeľa Huawei je určite ambiciózna, skladacie smartfóny sú tu však veľmi krátky čas na to, aby sa mohli v priebehu najbližších dvoch – troch rokov významnejšie etablovať.

Podstatne lacnejší a lepšie vyzerajúci skladací smartfón sľubuje Xiaomi. Zatiaľ ho však vidíme len na neoficiálnych fotografiách a videách. Dobre tiež vyzerá predstava využitia skladacej obrazovky pri takzvaných „véčkových“ mobilných telefónoch, ktoré boli veľmi trendové pred niekoľkými rokmi.

TIP REDAKCIE
Galaxy S9 vo fialovej: Kráľ smartfónov ukázal novú farbu aj zadnú stranu!

Presne touto cestou by sa mala vybrať Motorola. Oživenie žiletky RAZR V3 by určite zožalo potlesk. Zatiaľ však nad kúpou skladacieho smartfónu uvažovať nemusíte. Ešte nejaký čas potrvá, kým budú skutočne praktické, spoľahlivé a nebudú stáť ako mesačná dovolenka v Karibiku.