Facebook a Google okradol o 107 miliónov €. Trvalo mu to 2 roky

Technologické firmy si to všimli až po 2 rokoch.

0
Foto: NPR

Myslíte si, že získať vysnívané milióny dolárov od obrovských spoločností je náročná záležitosť? Vyzerá to tak, že opak je pravdou, čo dokázal podvodník Evaldas Rimasauskas. Tomu sa od Google a Facebooku podarilo získať viac ako 121 miliónov dolárov (cez 107 miliónov eur).

Posielal im faktúry, firmy ich preplatili

Rimasauskasov trik spočíval vo veľmi precízne pripravených faktúrach, ktoré dával firmám preplácať. Obrovské spoločnosti preplácajú aj faktúry pohybujúce sa v hodnotách miliónov dolárov, preto to pre ne nebolo nič zvláštne.

Podvodník so svojimi komplicmi predstieral, že je zástupcom spoločnosti Quanta Computer, taiwanského výrobcu, ktorý spolupracuje s Google aj Facebookom. Obom firmám preto posielal faktúry, ktoré boli takmer totožné s tými, ktoré vystavovala skutočná firma Quanta.

Rimasauskasovi, ktorého chytili ešte pred dvoma rokmi, no vyšetrovanie trvalo doteraz, sa v roku 2013 podarilo od Google vytiahnuť 23 miliónov dolárov. V roku 2015 sa mu od Facebooku podarilo vytiahnuť až 98 miliónov dolárov.

Hrozí mu 30 rokov vo väzení

Na podvod prišiel Google až v roku 2017, keď podvod nahlásil polícii. Tej vypátranie Rimasauskasa vôbec netrvalo dlho. Chytili ho do pár mesiacov a okamžite previezli do USA. Tam momentálne čelí 30 rokom vo väzení. Súdny proces má prebehnúť 23. júla. Google sa späť podarilo získať všetky peniaze, Facebooku zas väčšinu z finančných zdrojov.