Google testuje nové gesto pre Android 10 Q, ktoré môže nahradiť tlačidlo Späť

Jedna z niekoľkých možností.

1
gesto
Ilustr. foto.

Nová verzia operačného systému Android 10 Q bude obsahovať nemalý rad rôznych vylepšení, ktoré sa dotknú aj gest pre ovládanie samotného systému. Už vo februári sa povrávalo, že sa Google zbaví tlačidla Späť.

Google ovládanie gestami zaviedol v minulom roku v rámci operačného systému Android vo verzii 9 Pie. Pri aktívnych aplikáciách a na niektorých ďalších obrazovkách sa popri gestách stále zobrazuje tlačidlo Späť, ktoré tento rok očividne nadobro zmizne.

android 10 Q
Ikona pre vyvolanie gest a tlačidlo späť, ktoré by mohlo nadobro zmiznúť.

Zatiaľ nie je úplne isté, aký typ gesta toto tlačidlo nahradí. Podľa zistení tvorcov z XDA je v hre krátke potiahnutie prstom z ľavého alebo pravého okraja obrazovky, ktoré akciu Späť vyvolá.

Ak používate gestá v užívateľských prostrediach EMUI alebo MIUI, táto metóda je vám dobre známa. Rýchle a intuitívne ovládanie prostredia je viac ako len potrebné a toto gesto by k nemu určite dopomohlo. Ako vyzerá, sa môžete presvedčiť na videu nižšie od užívateľa menom Mishaal Rahman.

Na druhú stranu, toto gesto si nemusí úplne rozumieť s niektorými aplikáciami, ktoré využívajú kontextové menu (tzv. hamburger), resp. panel, ktorý sa po stlačení tohto tlačidla vysunie zboku.

TIP REDAKCIE
Android 10 Q: Zoznam zariadení, ktoré získajú veľkú aktualizáciu!

Namiesto kroku Späť by sme tak, teoreticky, mohli nechtiac vysunúť bočný panel. Čo sa týka gest v operačnom systéme Android, za najlepšie stále považujeme tie zo zariadení Motorola, ktoré sú súčasťou funkcií Moto Akcie.

Čo presne nás v OS Android 10 Q čaká, sa dozvieme začiatkom mája na konferencii Google I/O.