Moto G7 Power

RECENZIA Moto G7 Power: Spoľahlivý smartfón s rekordnou výdržou

Motorola predstavila začiatkom februára 2019 inovovaný rad zariadení Moto G, ktorý tento rok tvoria celkovo štyri modely. Od najzákladnejšieho, po vrchol menom Moto G7 Plus. Niekde medzi nimi stojí na prvý pohľad nenápadná Moto G7 Power.

Motorola predstavila začiatkom februára 2019 inovovaný rad zariadení Moto G, ktorý tento rok tvoria celkovo štyri modely. Od najzákladnejšieho, po vrchol menom Moto G7 Plus. Niekde medzi nimi stojí na prvý pohľad nenápadná Moto G7 Power.

Motorola Moto G7 Power dostala maloobchodnú odporúčanú cenu 209 EUR, no napriek tomu si ju dovolím zaradiť do kategórie zariadení do 200 EUR. Nakoniec, niktoré e-shopy čoskoro túto hranicu istotne podlezú.

V tejto triede zariadení sa bez výraznejších kompromisov takmer nezaobídete, nehovoriac o silnej konkurencii, ktorá v nej panuje. Aj keď sa najviac pozornosti dávkuje drahým vlajkovým lodiam, najdôležitejšie sú práve smartfóny z cenových hladín 200 – 400 EUR, ktoré si kupuje a môže dovoliť väčšina bežných užívateľov.

Moto G7 Power je cenovo dostupným zariadením, má na krku nejaký ten kompromis, no klame telom cenou. Očakávania som nemal veľké, no o to viac ma smartfón v pozitívnom slova zmysle prekvapil.

Technická špecifikácia Moto G7 Power

  • 159,43 x 76 x 9,3 mm, 193 gramov
  • Vyhotovenie z polykarbonátu, p2i odolnosť voči vode a prachu
  • LTPS LCD displej, 6,2″ 19:9, 1570 x 720 pixelov, pomer k ploche 76,96 %
  • Snapdragon 632, GPU 506, 4 GB RAM
  • 64 GB úložisko + microSD
  • 12 Mpx s f/1.75, pixely 1,25µm, PDAF
  • 8 Mpx s f/2.2, pixely 1,12µm
  • 5000 mAh, 15W Turbo Power nabíjanie, USB C
  • OS Android 9 Pie v takmer čistej podobe
  • Dual SIM, 2,4 GHz WiFi, Bluetooth 4.2 LE, aptX, snímač odtlačkov, OTG, GPS, Glonass, 3,5 mm audio, microSD, dva mikrofóny, jeden reproduktor, chýba NFC

Dobrá ergonómia, dizajn neurazí

Moto G7 Power je pomerne veľkým zariadením, ktoré môže svojou veľkosťou a váhou konkurovať vlajkovým lodiam. Našťastie, na konštrukcii nie je takmer vidieť, že sa v nej ukrýva objemnejšia batéria. Váha zostáva pod hranicou 200 gramov, hrúbka taktiež nie je nijak extrémna.

Smartfón je vyhotovený z plastu, alebo ak chcete, z polykarbonátu. Ide o lepší plast, vďaka ktorému smartfón vyzerá jednoducho dobre a možno by ste mu hádali aj ďaleko vyššiu cenu. Zadná strana celistvého tela sa na slnku pekne leskne, držanie v ruke je perfektné aj keď trochu klzké, no počítajte s tým, že sa bez ochranného obalu škrabancom určite nevyhnete.

Moto G7 Power

Škoda, že som dostal čierne konzervatívnejšie, no elegantné prevedenie. Moto G7 Power je dostupná aj s povrchovou úpravou v jemných odtieňoch fialovej farby, ktorá zariadeniu naozaj svedčí.

V hornej časti zariadenia nájdete 3,5 mm audio konektor, čiže svoje obľúbené káblové slúchadlá stále využijete. USB C má klasické miesto v spodnej hrane a na pravej strane sa nachádzajú tlačidlá, ktoré sú umiestnené možno zbytočne vysoko.

Majú ale dobrú odozvu a hlavné tlačidlo odlíšite od tých pre ovládanie hlasitosti vďaka vrúbkovaniu, čo je praktické.

Moto G7 Power

Páči sa mi, že modul s fotoaparátom takmer nevyčnieva nad konštrukciu a plus má aj snímač odtlačkov prstov, ktorý výrobca dômyselne zapracoval do loga Motorola. Snímač je inak presný a citlivý tlak, ako to je pri zariadeniach tejto značky dlhodobo zvykom.

Moto G7 Power je síce z plastu, ale drží sa dobre, vyzerá dobre, nič nevŕzga a ani nezavadzia. Na danú cenovú triedu výborné. Trochu mi chýbala notifikačná dióda.

Displej s kompromisom

Ak chcete vo svojom zariadení veľa zobrazovacej plochy, Moto G7 Power vám ju ponúkne. Uhlopriečka 6,2-palca a pomer strán 19:9 sú ideálne pre sledovanie videí, fotografií či konzumovanie dlhých textov.

Nechýba nočný režim, ktorý odfiltruje modré svetlo, upraviť si môžete veľkosť písma alebo podanie farieb. V tomto prípade lepšie pôsobilo nastavenie farieb na zosilnené, nie sýte. Dobrý je rozsah svietivosti.

Moto G7 Power

Automatické nastavenie jasu je učenlivé. Ide o novinku v OS Android 9 Pie, ktorá sa prispôsobuje vašim návykom. Jednoducho jas pridáte manuálne aj napriek automatickému nastaveniu a systém voľbu do budúcna zohľadní. Túto funkciu som ale vypol.

Nepracovala tak, ako som očakával a jas aj napriek zásahom zbytočne automaticky poddimenzovala, čo mi vadilo. Kompromisom obrazovky a zariadenia všeobecne je rozlíšenie.

LTPS LCD displej má HD+ rozlíšenie, ktoré trochu uberá kvalite zobrazenia. Prechod z prémiového kórejského OLED-u som jednoducho pocítil. Kontrast obrazovky rekordy v žiadnom prípade nepretrhne, rovnako tak zobrazenie čiernej. Farby sú super, pozorovacie uhly tiež.

Moto G7 Power

Napriek malému kompromisu som ale s obrazovkou problém nemal a rád som k nej upriamoval oči. Pár pixelov sa ale oplatilo oželieť, keďže je obrazovka vďaka tomu úspornejšia. O energetickej stránke ale neskôr.

Vynikajúca optimalizácia systému, Moto akcie ako bonus

Motorola Moto G7 Power je vybavená čistým operačným systémom Android 9 Pie, ktorý výrobca doplnil už azda ikonickými Moto akciami. Napriek koncepcii sa smartfón nenachádza v kategórii zariadení Android One.

Zrejme za to môžu spomínané Moto akcie, ktoré absolútnu čistotu systému trochu narušili, a vôbec to nevadí. Práve naopak. Dúfam, že výrobca nebude otáľať s aktualizáciami, ktoré by bez zložitej grafickej nadstavby mali ísť jednoduchšie.

Moto G7 Power

V cenovej kategórii do 200 EUR som sa ešte nestretol s tak dobre optimalizovaným a spoľahlivo pracujúcim smartfónom. Počas niekoľkotýždňového testovania som natrafil na jednu jedinú chybu, kedy spadla aplikácia Google Fotky pri pokuse zdieľať snímku zo vzdialeného úložiska. Opätovné zdieľanie následne prebehlo bez problémov.

Na môj vkus výrobca stavil na lenivé, aj keď vkusné animácie. Vo vývojárskych nastaveniach som preto skrátil mierku animácie okien z hodnoty 1x na 0,5x. Operačný systém pracoval perfektne, bez zaváhaní, jednotne a proste absolútne spoľahlivo.

Moto G7 Power

Čerešničkou sú Moto akcie. Okamžite som si aktivoval ovládanie jednou rukou, ktoré je perfektné a snáď lepšie ako natívne gestá v poslednej verzii Androidu. Menším rukám sa môže hodiť zmenšenie obrazovky potiahnutím, LED svetlo aktivujete potrasením, snímku obrazovky vyhotovíte priložením troch prstov na obrazovku… Až na pár výnimiek používam tieto gestá veľmi rád a je ich požehnane.

Novinkou je napr. prepínanie skladieb. Stačí podržať jedno z tlačidiel hlasitosti a skladba sa prepne. Nemusíte tak manipulovať so zariadením ani aktivovať obrazovku. Stačí nahmatať ovládače hlasitosti.

Moto G7 Power

Pozor na Moto funkciu Nerušiť po otočení. Funkcia je sama o sebe výborná. Určite ale pri jej aktivácii vypnite vibrácie, ktorými zariadenie upozorňuje na zapnutie/vypnutie režimu Nerušiť.

TIP REDAKCIE
Blackview Tab 12: Šikovný tablet s poriadnou výdržou teraz môže byť váš za akciovú cenu!

Ak totižto smartfón položíte na stôl displejom dole, potom ho vezmete do ruky a potom ho zase položíte na stôl a zase ho vezmete do ruky… S každou operáciou zbytočne a intenzívne vibruje, čo bolo už po krátkej chvíli dosť nepríjemné.

Moto G7 Power

Nové sú gestá pre snímač odtlačkov prstov. Ak prstom po snímači potiahnete, zobrazíte si napríklad oznámenia. Funkciu ale musíte najskôr aktivovať a je trochu zahrabaná v nastaveniach. Nájdete ju v sekcii Systém, položka Gestá.

Ešte pripomeniem, že som v smartfóne nenašiel žiadny vopred nainštalovaný balast ani nič, čo by po systémovej stránke užívanie komplikovalo. Čistý systém je na rozdiel od prepracovanejších užívateľských prostredí konkurencie prehľadnejší a ľahko sa v ňom zorientujete už po chvíli.

Pre Európu viac pamäte

Moto G7 Power vo verzii pre americký trh je horšia ako typ pre európsky trh. Kým v USA dostanete 3 GB operačnej pamäte a 32 GB úložisko, u nás rovno 4 GB RAM a 64 GB internú pamäť.

Vzhľadom na cenu zariadenia veľmi, veľmi štedrá ponuka pamätí, ktorú ešte dokážete rozšíriť pomocou misroSD karty. Tá sa vkladá do samostatného slotu, ktorý nájdete na boku zariadenia spolu s dvomi slotmi pre SIM karty. Presne tak, žiadne hybridné riešenie. Dve aktívne SIM-ky + pamäťovka.

Moto G7 Power

K výbornému chodu operačného systému neprispieva len dostatočná operačná pamäť, ale aj procesor, a to Snapdragon 632. Je jasné, že nie je tým najvýkonnejším, no v tejto dostupnej kategórii použila Motorola výkonnejší kremík 6. radu výrobcu Qualcomm po prvýkrát a je to cítiť.

Moto G7 Power

Výkon bohate stačí na všetky bežné, aj náročnejšie operácie a dokonca aj prepracovanejšie hry. Real Racing 3 zvládal smartfón bez problémov. Into The Dead 2 tiež, no s nastavením grafiky na hodnotu Medium. Táto hra je predsa len veľmi náročná na zdroje. Zabaví vás Moto G7 Power počas čakania u lekára, na MHD a v obdobných situáciách? Určite. Stačí si len vybrať obľúbenú hru.

moto G7 power

Moto G7 Power som podrobil výkonnostnému testu v známych aplikáciách na to určených (AnTuTu, Geekbench). Namerané skóre vidíte na snímkach obrazovky.

Použiteľné fotoaparáty

Netreba chodiť okolo horúcej kaše. Moto G7 Power v cenovej kategórii do 200 EUR nemôže v žiadnom prípade uspokojiť nároky náročnejšieho užívateľa bažiaceho po výnimočných fotografiách.

Mobilní foto maniaci si jednoducho musia citeľnejšie priplatiť, ak chcú výbornú obrazovú kvalitu. Ale… napriek tomu, koľko smartfón stojí, fotí oveľa, oveľa lepšie, než som očakával. Potešil HDR režim, ktorý naozaj funguje, spoľahnúť sa dá na ostrenie a optika dokáže obstojne bojovať s protisvetlom. Dobré je vykreslenie detailov pri fotografovaní tzv. z blízka.

foto

Smartfón najlepšie zvláda bežné momentky, ktoré užívatelia v konečnom dôsledku fotia najčastejšie. Áno, najlepšie výsledky získate v dobrom dennom svetle. Pri šere už snímač šumí a noc ani asi spomínať netreba.

Výsledky môžu pomôcť vylepšiť režimy. Je tu kinematograf, ktorý fotky rozpohybuje, filtre, režim portrét, zvýraznenie farieb alebo obvyklá panoráma. Podstatné je, že som fotoaparát skutočne využíval a nezapínal som ho iba kvôli overeniu funkcionality. Páčila sa mi tiež integrácia služby Google Lens, ktorá dokáže rozpoznávať objekty vo vašom okolí a ponúkne vám k nim relevantné informácie. Nie vždy, ale snaží sa.

Ukážkové fotografie v galérii sú optimalizované. Plnú kvalitu nájdete TU, v zdieľanom albume v službe Google Disk.

moto G7 power fotoaparát

Video? V nastaveniach svieti čarovný údaj 4K pri 30 FPS! Okrem neho tu je FHD pri 60 FPS a FHD kvalita pri 30 snímkach za sekundu. Používal by som poslednú menovanú voľbu z jedného dôvodu. Stabilizácia obrazu, ktorá pri ostatných dvoch voľbách kvality nie je dostupná. Opäť platí, že výsledky neradno porovnávať s podstatne drahšími zariadeniami. V tejto kategórii ale obstoja bez problémov.

Okrem toho takéto video ľahšie odošlete a nebude zaberať veľa priestoru v internej pamäti smartfónu. Skôr ako menej kvalitné spomalené videá ma oslovila funkcia plynutia času. Ako vyzerá stabilizované FHD video s 30 FPS sledujte vyššie.

  Fenomenálna výdrž na jedno nabitie

Motorola Moto G7 Power je absolútnym rekordmanom vo výdrži. Výrobca v rámci propagácie produktu hovorí o 2,5-dňovej výdrži na jedno nabitie. Na tlačovej konferencii dokonca spomínal 3-dňovú výdrž. Som rád, že môžem oba údaje potvrdiť.

Smartfóny počas testovania nešetrím, nepoužívam žiadny úsporný režim (ak to nie je naozaj nutné) a chcem mať vždy k dispozícii ich plný potenciál. Moto G7 Power som používal s neustále pripojenými inteligentnými hodinkami, jas som mal nastavený takmer vždy na viac ako 50 percent.

motorola

Dve hodiny YouTube, štyri hodiny na sociálnych sieťach, hodina hrania, nejaké to fotenie, telefonovanie, dve – tri hodiny prehliadania internetu, komunikačné aplikácie a e-maily som používal na pravidelne a často. Necelú hodinku zniesla aj navigácia s aktívnym GPS. Výsledok vidíte na snímke obrazovky.

moto G7 power

Obrazovka aktívna takmer 17 hodín a výdrž dva a pol dňa. Na výdrž vplýva to, ako zariadenie používate. Pri náročnejších operáciách som dosiahol čas aktívnej obrazovky pri rovnakej výdrži na jedno nabitie na úrovni 12 – 13 hodín. Šetrnejšie užívanie ma vedelo dopraviť k spomenutým trom dňom.

Nabíjanie veľkej 5000 mAh batérie prebieha našťastie zrýchlene (15W). Za 10 minút na originálnej nabíjačke dostanete 10-12 percent energie z kapacity batérie. Po pol hodine to je asi 30 percent. Za jednu celú hodinu sa Moto G7 Power dokáže nabiť na 70-percentnú kapacitu akumulátora.

Spoľahlivý smartfón

Motorola Moto G7 Power je veľmi spoľahlivým smartfónom, ktorý za svoju dostupnú cenu ponúka excelentnú výdrž na jedno nabitie, veľký displej a hlavne bezchybný chod prehľadného čistého systému s praktickými Moto akciami.

motorola

Záujemcovia ale musia počítať s nižším rozlíšením obrazovky, nevýnimočným, ale rozhodne použiteľným fotoaparátom a možno s väčšími rozmermi a váhou. Aj keď mne neprekážali. Úhlavná konkurencia je asi jasná – Čína s agresívnou tvorbou cien a lá Xiaomi, Honor a pod.