Apple

Apple opäť perlí: Z App Store odstránil alebo obmedzil aplikácie, ktoré mu konkurujú

Apple momentálne čelí vážnemu obvineniu. Zo svojho obchodu s aplikáciami má odstraňovať jemu nepohodlné aplikácie, ktoré mu priamo konkurujú.

Dnešné smartfóny vďaka rôznym sociálnym sieťam ponúkajú toľko obsahu, že do nich ľudia môžu hľadieť doslova celý deň a stále sa nedočítajú, resp. nedopozerajú úplne dokonca. Apple chcel takejto závislosti predísť, o čom sme informovali len nedávno.

Teraz to však vyzerá tak, že nepohodlné aplikácie Apple výrazne obmedzuje alebo dokonca úplne vyhadzuje z obchodu App Store. Vyplýva to zo zistení servera The New York Times.

TIP REDAKCIE
Šéf Apple: Ste závislí na iPhonoch, vypnite si notifikácie

Apple do iOS 12 ešte minulú jeseň zakomponoval vlastnú funkciu Screen Time, ktorá slúži pre monitorovanie využívania smartfónu. Dajú sa v nej nastaviť limity pre určité aplikácie, po prekročení ktorých sa zamknú.

Je jasné, že existuje niekoľko aplikácií, ktoré ľudí navádzajú k tomu aby v nich trávili čo najviac času, poprípade ich kontrolovali častejšie, než by bolo zdravé,“ povedal Tim Cook, šéf Apple. Následne dodal, že dosiahnutie závislosti na iPhone nikdy nebolo pre Apple cieľom.

Odstraňovanie nepohodlných aplikácií

Ako NYT zistil, niektoré aplikácie, ktoré pre Apple predstavovali konkurenciu, to v App Store vôbec nemajú jednoduché. Niektoré pritom ponúkali funkcie, ktoré rodičom umožňovali zamykať aplikácie nevhodné pre deti. „Apple odstránil alebo výrazne obmedzil najmenej 11 zo 17 najsťahovanejších aplikácií s podobným účelom,“ píše sa v správe.

Medzi aplikáciami, ktorých sa zmeny Apple dotkli najviac, sú napríklad OurPact, Kidslox a Qustodio. Posledné dve z menovaných sa rozhodli, že to nenechajú len tak a podali oficiálnu sťažnosť smerovanú Európskej únii. Podobnú sťažnosť v marci na Apple podala aj spoločnosť Spotify.