Rusko: Čierne či zelené sfarbenie snehu ukazuje, ako sa ľudia starajú o životné prostredie

Rusko bojuje s chemickými znečisteniami, ktoré sa odrážajú aj na farbe snehu. Sneh nabral nezvyčajné odtiene zelenej a v regióne Kuzbass bol dokonca čierny.

Rusko bojuje s obrovskými chemickými znečisteniami, ktoré sa odrážajú aj na farbe snehu. Sneh nabral nezvyčajné odtiene zelenej a v regióne Kuzneckej panvy bol dokonca čierny.

Obyvatelia ruských miest zdieľajú na internete nezvyčajne zaujímavé videá. Snehová pokrývka, ktorá padá občanom na ulice miest je na videách totiž úplne čierna či mierne zelená. Prípadom sa začala zaoberať miestna polícia a zahájila trestné konanie proti továrni na spracovanie uhlia. Tá podľa všetkého pumpovala do atmosféry toľko nefiltrovaného uhoľného prachu, že z oblohy začal padať sneh vyzerajúci ako vulkanický popol.

Úrady preto oznámili, že závod dočasne uzatvárajú, avšak ruské znečisťovanie prostredia to zmierni len minimálne. Na základe laboratórnych testov bolo znečistenie v tomto regióne dvojnásobne za úrovňou hranice, ktorá je považovaná za bezpečnú. “Zabíjate sami seba, zabíjate všetkých svojich ľudí, ktorí pre vás pracujú a taktiež zabíjate všetko okolo vás,” uviedol regionálny guvernér Sergej Tsivilev.

Rusov netrápi iba čierny ale aj zelený sneh

Zatiaľ čo v niekoľkých mestách regiónu Kuzbas padá čierny sneh, ruské mesto Pervouralsk je pokryté zeleným snehom, ktorý vraj spôsobuje zdravotné problémy. “Deti ochoreli, majú kašeľ a červenú pokožku s vyrážkami,” sťažujú sa ľudia. Mnohí vinia zo zvláštneho javu chemikálie z továrne na chróm, no hovorca továrne tieto obvinenia odmieta. “Pre obyvateľov je to rutinná situácia. Neohrozuje životy ani zdravie dospelých a detí.”