Budúcnosť energie: Smartfóny nám bude nabíjať elektromagnetický Wi-Fi signál

Wi-Fi signál môže byť podľa vedcov sľubnou alternatívou batérie vďaka novému zariadeniu zvanému “rekténa”. To premieňa Wi-Fi signál na použiteľnú elektrinu.

Wi-Fi signál môže byť podľa vedcov sľubnou alternatívou batérie vďaka novému zariadeniu zvanému “rekténa”. To premieňa Wi-Fi signál na použiteľnú elektrinu.

Elektromagnetické signály prúdia všade okolo nás. Napájajú všetky zariadenia v našom okolí – smartfóny alebo notebooky – na internet. Vedci z univerzity MIT sa rozhodli vylepšiť technológiu, ktorá premieňa Wi-Fi signál na energiu. Takáto technológia teda nie je žiadnou novinkou a nejaký čas ju už poznáme. Čo je však nové?

Po prvýkrát sa vedcom podarilo vyrobiť rekténu, ktorá dokáže vygenerovať praktické množstvo elektriny. Nové zariadenie je oproti tým starým dokonca menej nákladné na výrobu v obrovských kvantách. Najdôležitejšie je však to, že dokáže zachytávať Wi-Fi signál na dostatočne vysokých frekvenciách. Vďaka tejto funkcii je schopná napájať zariadenia ako LED diódy alebo obvody malých zariadení.

TIP REDAKCIE
Microsoft chystá vylepšenie pre Správcu úloh: Takto bude vyzerať v novom kabáte!

Zmenia elektronické systémy svet tak ako ho poznáme ?

“Čo ak by sme vyvinuli elektronické systémy, ktorými obalíme celý most alebo nimi pokryjeme celú diaľnicu, či steny našej kancelárie a priniesli elektronickú inteligenciu ku všetkému okolo nás?” pýta sa Tomás Palacios, inžinier a počítačový vedec univerzity MIT. “Prišli sme s novým spôsobom napájania elektronických systémov budúcnosti – zberom energie z Wi-Fi takým spôsobom, ktorý sa dá ľahko integrovať do veľkých oblastí – aby sme priniesli inteligenciu každému objektu okolo nás,” dodal.

Total
7
Zdieľaní
Total
7
Zdieľať