Holanďania vytvorili plávajúcu chatu snov: Má elektromotor, solárne panely a drevený interiér

Plávajúce chaty už možno čoskoro zaplavia jazerá a rieky.

0

Dom či byt na pevnine už čoskoro nemusí byť jediná lákavá predstava rodinného bývania. Presvedčiť nás o tom chcú architekti zo spoločnosti +31Architects, ktorí spoločne s nemeckou spoločnosťou WSM Die Wohnschiff-Manufaktur pripravili zaujímavý a nádherné vyzerajúci koncept plávajúcej chaty, resp. hausbótu.

Obe firmy už čoskoro uvedú na trh dva modely plávajúcich príbytkov s názvami Naturecruiser a Waterloft. Prvý model je menší, má dĺžku 15 metrov, dve spálne, obývaciu izbu, kúpeľňu, kuchynský kút a malú terasu.

Interiér je plný dreva

Oveľa zaujímavejšie vyzerá model Waterloft, ktorý je takmer dvakrát tak veľký. Okrem veľkej obývacej izby má aj dve spálne a dve terasy, z ktorých jedna je prekrytá. Celková obývateľná plocha je pri Waterlofte slušných 60 metrov štvorcových.

Konfigurácia na mieru

Výrobcovia podobne ako napríklad pri konfigurácii automobilu umožňujú pridanie voliteľného extra prispôsobeného na mieru. Do plávajúceho domu si tak môžete dať namontovať saunu, domáce kino, vírivku či krb.

Väčší model má väčšiu nosnosť, takže ponúka kapacitu pre 50 ľudí. Pri pohybe však výrobca odporúča len posádku o počte 25 ľudí. Menší Naturecruiser zvláda 16, resp. 8 osôb. Plaviť sa môžete rýchlosťou 12 až 14 km/h.

Ekologické riešenie

Aby ste si nemysleli, že ide len o ďalší projekt, ktorý zaťaží životné prostredie, obe plavidlá sú vybavené solárnymi panelmi a špeciálnym systémom pre recykláciu vody. Interiér je z väčšej časti vyrobený z krásne opracovaného dreva. Pre pohon sa využíva hybridný motor, no v budúcnosti by sme sa mohli dočkať aj verzie s vodíkovým agregátom.

Nakoniec si niečo povedzme aj o cene. Motorizovaný hausbót môže byť váš za 535 tisíc eur (Naturecruiser), resp. 899 tisíc eur (Waterloft). Prvé kusy by mali byť dokončené už tento rok.