Zvláštny objav: Naša galaxia, Mliečna dráha, je v skutočnosti krivá a zvlnená

Vedci pomocou novej 3D mapy našej galaxie zistili, že nie je taká úhľadná ako sme si doteraz mysleli. Pravidelné tvary sa s mapou vôbec nestotožňujú.

Vedci pomocou novej 3D mapy našej galaxie zistili, že nie je taká úhľadná ako sme si doteraz mysleli. Pravidelné špirálovité tvary sa s mapou vôbec nestotožňujú.

Nová mapa je poskladaná z prieskumu 1 339 hviezd, ktoré sa volajú cefeidy. Vedci sa často pokúšajú vykresliť polohu hviezd vo vesmíre, avšak tieto lokácie a merania bývajú nepresné. Niekedy astronómovia dospejú k názoru, že mimoriadne jasná hviezda je k nám bližšie než v skutočnosti je, a že slabo svietiaca musí byť ďaleko. Rytmické pulzácie svetla, ktoré uvoľňujú cefeidy však umožňujú astronómom presne určiť, ako ďaleko sa nachádzajú len meraním ich jasu.

Použitím údajov z programu WISE od NASA zameraného na prehľadávanie oblohy v infračervenom režime, tím pozoroval, že umiestnenie klasických cefeíd vykresľuje veľmi odlišnú galaktickú štruktúru – nie takú, na akú sme zvyknutí. Naša galaxia je zahnutá a zvlnená a naznačuje nám, že o vesmíre toho nevieme ešte veľmi veľa.

Výskumníci neskúmali prečo naša galaxia nevyzerá tak, ako sme si doteraz mysleli ale majú určitý odhad. Typický model špirálovej galaxie zvyčajne ukazuje obrovskú stredovú hmotu, okolo ktorej obiehajú dlhé špirálovité ramená. Astronómovia si však myslia že vzájomne prepojené časti našej galaxie majú medzi sebou omnoho zložitejší vzťah. Sú toho názoru, že ako sa jadro našej galaxie otáča okolo svojej osi, tak zároveň vyťahuje vonkajší disk z jeho tvaru.

Total
6
Zdieľaní