iPhone XR

80 % zariadení má iOS 12: Šírenie systému od Apple môže Google iba závidieť

Vďaka číslám od Apple sme sa dozvedeli, že až niečo cez 80 percent iOS zariadení beží na najčerstvejšej verzii pod označením iOS 12.

Kalifornské jabĺčko zverejnilo aktuálne štatistické údaje, ktoré súvisia s jeho mobilným operačným systémom. Vďaka číslam sme sa po novom dozvedeli, že až niečo cez 80 percent iOS zariadení beží na najčerstvejšej verzii pod označením iOS 12.

Keby sme však brali do úvahy iba tie iPhony, iPady alebo iPody, ktoré boli predstavené počas uplynulých 4 rokov, tak ide o 83 percent. Vyššie spomínaný podiel súvisí úplne so všetkými kompatibilnými zariadeniami, nielen s tými najnovšími.

Na novinku upozornil server Apple Insider, ktorý zároveň spomína i to, že ide o podstatne rýchlejšiu adaptáciu ako v prípade predchádzajúcej verzie iOS 11. Zatiaľ, čo tá v decembri 2017 poháňala okolo 59 zariadení, verzia iOS 12 mala o rok neskôr na konte až o 11 percent väčší podiel.

iOS 12
iOS 12

Nová verzia operačného systému bola predstavená počas každoročnej vývojárskej konferencie spoločnosti Apple ešte v júni. Stiahnuť sme si ju však mohli až po oficiálnom predstavení minuloročných smartfónov iPhone XS a iPhone XR, čo prebehlo počas septembra. V obehu je teda ešte len pár mesiacov.

TIP REDAKCIE
Louvre z pohodlia domova či grilovačka s televízorom Terrace? So Samsungom sa to dá!

Google môže teda Apple iba ticho závidieť. Keďže Android smartfóny trápi fragmentácia, šírenie najnovších verzií od internetového giganta prebieha podstatne komplikovanejšie a teda aj pomalšie.

Ak nejde o kúsok s čistým operačným systémom a nepatrí do rodinky Android One, aktualizačný balíček musí ešte prejsť cez ruky softvérových vývojárov z radov výrobcu, aby ho obohatili o jeho grafickú nadstavbu. A niečo také vyžaduje pár týždňov (niekedy i mesiacov) navyše.