Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok (ZDROJ pexels.com)

V Spojených štátoch amerických bol po prvýkrát v histórii odsúdený človek za to, že využil krádež telefónneho čísla na to, aby mohol odcudziť až niekoľko miliónov dolárov v digitálnej menej. Za svoju šikovnosť si teraz odsedí slušných 10 rokov za mrežami. A nielen on.

Spolu so študentom Joelom Ortizom si posedí v chládku hneď niekoľko ďalších rovnako zameraných hackerov, ktorých zatkli behom uplynulých týždňov až mesiacov. Keďže sa doba neustále mení a s ňou i praktiky kriminálnikov, podobných prípadov bude v rámci kyberpriestoru pribúdať čoraz viac.

Krádež SIM karty a krádež tak veľkého množstva kryptomeny súvisí v tom, že telefónne číslo potreboval na nadobudnutie prístupu do online účtov s finančnými prostriedkami. Keď to dokázal, už mu nič nebránilo v tom, aby prešiel cez takzvaný dvoj-stupňový overovací proces.

Dostal 10 rokov

Joel Ortiz, vysokoškolský študent z Kalifornie, si za krádež 5 miliónov dolárov digitálnej meny odsedí 10 rokov. Na svojom treste sa len nedávno dohodol so sudcom, ktorý má nezvyčajný prípad na starosti. Ten ho ale verejne oznámi až 14. marca, píše Engadget.

Kradnutie telefónnych čísiel začalo v uplynulých rokoch vďaka rozmachu digitálneho sveta naberať na popularite. Šikovní hackeri vedia týmto spôsobom využiť niektorú zo zraniteľností, aby tak získali prístup ku SIM karte poctivo vybranej a zároveň nič netušiacej obete. Vďaka tomu potom prejdu cez vyššie spomínané dvoj-stupňové overovanie a to im nakoniec otvorí bránu do citlivých účtov dotyčného.

TIP REDAKCIE
Bez štipky srandy: Šofér Modelu S od Tesly, ktorý nafúkal, povedal polícii, že auto riadil autopilot

Fungujúcich techník však existuje viac, nie iba jedna. Niekedy sú na to využívaní dokonca aj zamestnanci mobilných operátorov. Tejto téme sa venoval server Motherboard, ktorý zverejnil i pár tipov ako predísť podobným komplikáciám.