Wi-Fi router

Wi-Fi bude nabíjať batérie: Odborníci z MIT vyvíjajú anténu pre internet vecí

Prichádzajúci internet vecí zmení veľmi veľa vecí okolo nás, a to vrátane spôsobu, ako dnes poháňame spotrebnú elektroniku.

Internet druhej generácie zmení veľmi veľa vecí okolo nás, a to vrátane spôsobu, ako dnes poháňame spotrebnú elektroniku. Americkí vedci vyvinuli nový 2D materiál, z ktorého dokážu vytvoriť šikovnú Wi-Fi anténu s kapacitami konvertovať bezdrôtový signál vo vzduchu na elektrickú energiu.

Výhoda polovodičového materiálu MoS2 (molybdén disulfid) spočíva v tom, že práve vďaka nemu majú odborníci z prestížneho technologického inštitútu MIT k dispozícii nadštandardnú flexibilitu. Keďže jeho hrúbka dosahuje iba 3 atómy, dizajn špeciálnej antény môžno prispôsobovať situácii v útrobách zariadenia, informuje TechSpot.

Čo sa týka efektivity konverzie, vedci zatiaľ hovoria o 30 percentách, čo je viac ako väčšina súčasných alternatív s podobne flexibilným prevedením.

S vývojom však nekončia, práve naopak, ešte len začínajú. Ďalší cieľ spočíva vo zvýšení aktuálnej efektivity, bez čoho by nedokázali poháňať komplexnejšiu elektroniku.

Súčasná verzia Wi-Fi antény z MIT momentálne zvládne poháňať iba menšie veci, ako sú napríklad inteligentné náramky. Pre potreby smartfónov teda zatiaľ nestačí.

Internet vecí

Nový materiál MoS2 vznikol kvôli prichádzajúcemu internetu vecí, čo mnohí odborníci nazývajú aj internetom druhej generácie.

TIP REDAKCIE
Xiaomi 12 bude predstavený v decembri: Pozrite si prehľad základných špecifikácií!

Internet vecí už nebude spájať iba počítače či mobilné telefóny, ale takmer všetko okolo nás. Chladničky, klimatizácie, bežné hračky, autá, rodinné domy, nábytok a množstvo iných, dennodenne využívaných produktov nielen na elektrickú energiu, začne v neďalekej budúcnosti medzi sebou komunikovať, aby nám ešte viac uľahčili naše životy.

“Čo ak dokážeme vytvoriť elektronické systémy, ktorými obklopíme mosty alebo pokryjeme celé diaľnice, respektíve steny v našich kanceláriách a prinesieme tak elektronickú inteligenciu do všetkého okolo nás?” uviedol Tomás Palacio, riaditeľ príslušného laboratória, kde prebieha náročný vývoj 2D materiálu.

“Ako poskytnete tejto elektronike nevyhnutnú energiu? Musíme prísť na nový spôsob napájania elektronických systémov budúcnosti.”

Total
32
Zdieľaní
Total
32
Zdieľať