Vstupenka do smart sveta: Tento bluetooth čip berie energiu zo vzduchu

Nový bluetooth čip by mohol byť prvým krokom k úplne prepojenému smart svetu.

Nový Bluetooth čip bez batérie by mohol byť prvým krokom k úplne prepojenému smart svetu. Medzi sebou by tak mohlo komunikovať mnoho objektov lacno a univerzálne.

V pondelok spoločnosť Wiliot založená v Izraeli demonštrovala prvotriedny bluetooth čip, ktorý je tenký ako papier a má veľkosť poštovej známky. Umožňuje snímať hmotnosť a teplotu a je schopný prostredníctvom bluetooth odosielať šifrované informácie do vzdialenosti približne 3 metrov. Namiesto batérie čerpá čip energiu z okolitých Wi-Fi, Bluetooth a signálu operátorov, čiže prakticky zo vzduchu.

Zdroj: Computer Business Review/ Wiliot

Čip by mohol byť aplikovaný tak, že by sme si ani nestihli všimnúť kedy sme sa dostali do plne prepojeného smart sveta. Oblečenie nám bude posielať na smartfóny upozornenia o tom, že ich treba oprať a mlieko do chladničky nám bude doručené ešte pár dní pred prekročením záruky toho, čo už v nej máme. Spoločnosť Wiliot dúfa, že takýto čip nám pomôže uvedomiť si, že prísľub smart sveta nie je len výmysel.

TIP REDAKCIE
MediaTek, ARM a Tencent chystajú niečo veľké: Ray-tracing v smartfónoch je blízko!

Čip je univerzálny a možno ho vložiť aj do vecí, ktoré dnes ešte do smart systému zapojiť nevieme

“Využitie recyklácie žiarenia okolo nás na napájanie snímačov o veľkosti nálepiek dáva spotrebiteľom nové možnosti komunikácie s produktmi, s ktorými sa predtým komunikácia uskutočniť nedala,” tvrdí Tal Tamir, spoluzakladateľ a výkonný riaditeľ Wiliot. “Výrobky medzi sebou môžu zdielať informácie o tom kedy ich niekto zdvihol, ich teplotu alebo či ich netreba doplniť.”

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať