Tento robot sa dokáže pomocou AI postaviť na nohy aj po tom, čo ho niekto skopol na zem

Robot ANYmal sa naučil postaviť po tom, čo ho vedci skopli na zem. Či už padol na bok alebo dozadu, vždy sa mu podarilo pozbierať na nohy. 

Robot ANYmal sa naučil postaviť po tom, čo ho vedci skopli na zem. Či už padol na bok alebo dozadu, vždy sa mu podarilo pozbierať na nohy. 

Výskumníci z ETH Zürich vo Švajčiarsku naučili štvornohého robotického psa veľmi dôležitú schopnosť, a to ako sa zodvihnúť keď padne na zem. Použili AI model, a tak sa robot dokáže postaviť na nohy v hneď niekoľkých fyzických prostrediach. Taktiež sa naučil ako sa svižnejšie pohybovať. Beží rýchlejšie než kedykoľvek predtým, hlavne vďaka neurónovej sieti. ANYmal dosahuje pri takomto vynovenom behu rýchlosť až 1,5 metra za sekundu.

Robot sa funkciu postaviť sa učil veľmi dlho. Jednoducho sa neustále pokúšal v AI simulácii svoju chybu napraviť tak, aby sa postavil na nohy. Z príkladov sa potom naučil, ktoré pohyby boli neúspešné a snažil sa ich akosi upraviť. Nakoniec všetko čo sa naučil preniesol do reálneho sveta, a keď doň vedec kopol, mnohokrát našiel rovnováhu. Ak spadol, na nohy sa čochvíľa postavil.

Na to, aby vedci overili, či sa robot niečo naučil doň museli veľa kopať a preto video vyzerá možno aj trochu agresívne. Robot v skutočnosti za nič nemohol a my by sme do nich nemali kopať, pokiaľ nemáme podobný motív ako vedci – naučiť ich niečo nové. Nestihneme sa ani obzrieť, a roboti ako tento sa budú vedieť onedlho aj brániť.

Total
4
Zdieľaní
Total
4
Zdieľať