smartfony

Predaj digitálnych fotoaparátov bude naďalej klesať, predpovedá šéf Canonu

Inteligentné mobilné telefóny už dávno nahrádzajú schopnosti kompaktných digitálnych fotoaparátov, ktoré pomaly ale isto miznú z trhu. Neoplatí sa vyrábať niečo, o čo ne je záujem.

Inteligentné mobilné telefóny už dávno nahrádzajú schopnosti kompaktných digitálnych fotoaparátov, ktoré pomaly ale isto miznú z trhu. Neoplatí sa vyrábať niečo, o čo nie je záujem.

Kvalita fotoaparátov mobilných telefónov stúpa každým rokom. So súčasným vlajkovým inteligentným mobilom dokážete zhotoviť skutočne skvele vyzerajúce zábery, pričom nemusíte byť ani expert na fotografovanie.

Stačí stlačiť spúšť a hotovo. Hardvérové obmedzenia malého tela smartfónu skvele kompenzuje pokročilý softvér často so strojovým učením, za ktorým sú taktiež ukryté rôzne režimy fotografovania.

Výkonné smartfóny myslia na fotenie v zlých svetelných podmienkach, časozberné zábery, spomalené videá, portréty, panorámy… Jediné, čo bežný užívateľ potrebuje, je vlastne iba dostatočne nabitá batéria.

mate 20 Pro
Huawei Mate 20 Pro – smartfón s najlepším fotoaparátom podľa hodnotenia DxOMark. (FOTO: Lukáš Zachar)

Výrobcovia mobilných telefónov a ich hardvéroví a softvéroví inžinieri plánujú kvalitu fotoaparátov mobilných telefónov aj naďalej zvyšovať. O necelý mesiac by sme mali dokonca spoznať prvý smartfón s päticou primárnych fotoaparátov.

Na úkor stúpajúcej kvality fotoaparátov mobilných telefónov bude klesať predaj digitálnych fotoaparátov. A nielen tých lacných dovolenkových kompaktov. Predpovedá to jeden z najdôležitejších ľudí v obore – generálny riaditeľ japonskej spoločnosti Canon Fujio Mitarai.

Domnieva sa, že do roku 2021 sa trh s digitálnymi fotoaparátmi prepadne o polovicu. Fujio Mitarai to uvádza v rozhovore pre ázijský server Nikkei, ktorý si všimol web techspot.com.

Zmenu pomerov na trhu nakoniec pociťuje aj samotná spoločnosť Canon. Predaj produktov rok od roku klesá, a to približným tempom 10 percent ročne.

TIP REDAKCIE
Trump chystá vlastnú sociálnu sieť: TRUTH Social môže prísť už v roku 2022!
digitálnych fotoaparátov
EOS R – najnovší model plnoformátového bezzradlového fotoaparátu z produkcie spoločnosti Canon (FOTO: Canon)

Trhu nepomôže ani nástup tzv. bezzrkadloviek (Canon EOS R, Nikon Z7), ktoré v podstate len nahrádzajú zaužívané prevedenie so sklopným zrkadlom, myslí si šéf Canonu.

Inteligentné telefóny nahradili diktafóny, papierové mapy, kalkulačky, prehrávače hudby, dá sa nimi platiť v obchodoch, komunikovať s celým svetom a už aj viac ako len obstojne fotiť.

Napriek hrozivo vyzerajúcej prognóze sa ale o veľké fotoaparáty báť netreba. Profesionáli a pokročilí amatéri nedajú dopustiť na „poriadne sklo“ a veľký obrazový snímač. Nakoniec, aj tento segment sa stále vyvíja a smeruje dopredu. Pre bežných užívateľov je ale kvalitný fotoaparát mobilného telefónu čoraz atraktívnejší.

Canon bude musieť na margo poklesu trhu prehodnotiť stratégiu podnikania. Viac sa zameria na firemných zákazníkov a napr. na medicínsky priemysel. Časom môže z portfólia produktov vyradiť kompaktné fotoaparáty cenovo dostupnejšie zrkadlovky.

Smartfóny neďalekej budúcnosti ich skvele zastúpia.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať