Aká je najhoršia bolesť, akú môžeme cítiť? Pôrod to nie je, tvrdia vedci

Život bez bolesti by nebol život. Niektorí dokonca hovoria, že kým ich niečo bolí, vedia, že žijú. Bolestí je niekoľko druhov, od tých fyzických až po psychické.

Život bez bolesti by nebol život. Niektorí dokonca hovoria, že kým ich niečo bolí, vedia, že žijú. Bolestí je niekoľko druhov, od tých fyzických až po psychické. Ktorá z tých fyzických je však tá najhoršia, resp. najhoršie znesiteľná?

Na túto otázku sa rozhodol odpovedať docent David C. Yeomans zo Stanfordu.

Nerv zodpovedný za prenos signálov bolesti

Bolesť, ktorú veľká časť populácie označuje za najhoršiu je neuralgia trojklanného nervu,“ vysvetľuje Yeomans. Trojklanný nerv prenáša všetky informácie o bolesti z hlavy a tváre. Ak vás niekedy bolel zub, oko, ucho alebo čokoľvek v hlave, na starosti to mal trojklanný nerv.

U niektorých ľudí môžeme pozorovať rozšírenie ciev, ktoré potom tlačia na trojklanný nerv. Pacienti často označujú takúto bolesť ako zasiahnutie bleskom do časti tváre. Takéto stavy väčšinou netrvajú dlho, možno minútku či dve. Sú však aj prípady, keď majú pacienti stovky podobných impulzov denne. Spúšťače pritom môžu byť úplne banálne ako napríklad závan studeného vzduchu, čistenie zubov či holenie sa,“ rozvíja myšlienku. To u veľkej časti ľudí podľa docenta Yeomansa vedie k tomu, že si prestanú čistiť zuby, čím si privodia ešte väčšie problémy.

Na stupnici od 0 do 10 je to takmer vždy 10

Doktori a záchranári využívajú numerickú stupnicu bolesti, ktorá začína číslom 0 a končí 10. Podľa Yeomansa majú všetci tí, ktorí trpia neuralgiou trojklanného nervu označiť bolesť za 10 – najhoršia predstaviteľná bolesť.

Existuje na to liek. Volá sa tegretol. Ide o liek, ktorý bol vyvinutý pre epilepsiu, no niektorým ľuďom pomáha. Aspoň spočiatku. Má však vážne vedľajšie účinky, ktorým sa chcú vyhnúť asi všetci. Svojim spôsobom znižuje IQ a má vážny vplyv na náladovosť. Vyvoláva niečo, čomu hovoríme dysfória, teda opak eufórie,“ popisuje účinky lieku.

TIP REDAKCIE
Facebook dostal miliónovú pokutu, zatajoval informácie o prevzatí Giphy

Operácia alebo žiarenie

Pacienti, ktorí trpia neuralgiou trojklanného nervu môžu podstúpiť dva druhy zákrokov. Prvým je invazívna operácia, pri ktorej je nutné otvoriť lebku a vložiť malý vankúšik medzi nerv a cievy. V tomto prípade dochádza takmer okamžite k úľave. Približne 50 % pacientov však podľa Yeomansa musí zákrok po pár rokoch podstúpiť znovu.

Druhým riešením je ionizujúce žiarenie, ktoré je mierené priamo na ovplyvnené miesto. „Poškodený systém jednoducho uvaríme,“ vysvetľuje docent. Podľa výsledkov to má fungovať, no výsledky sa objavia až po dlhšej dobe.

Horšia bolesť ako pôrod

Yeomans odpovedal aj na otázku týkajúcu sa bolesti, ktorú cítia matky pri pôrode. Mnohé z nich totiž opisujú pôrod ako to najbolestivejšie, čo zažili a väčšinou to aj pravda je. Ženy, ktoré už rodili a potom trpeli neuralgiou trojklanného nervu však označili práve neuralgiu za podstatne horšiu bolesť.

Total
13
Zdieľaní
Total
13
Zdieľať