virtual reality

Vo virtuálnej realite môžeme cítiť teplo, chlad a dokonca aj bolesť. Ako?

Nielen vo virtuálnej, ale taktiež v rozšírenej realite. Hardware meniaci teplotu môže byť jedného dňa dokonca súčasťou herného sveta.

Nielen vo virtuálnej, ale taktiež v rozšírenej realite. Hardware meniaci teplotu môže byť jedného dňa dokonca súčasťou herného sveta.

Toto všetko je možné cítiť vďaka termoelektrickému zariadeniu zvanému Thermoreal, ktoré sa dokáže rapídne zohriať alebo ochladiť v závislosti od virtuálneho prostredia. Simuláciu bolesti spôsobuje zohrievanie a ochladzovanie zariadenia v rôznych miestach na jeho povrchu, čím vlastne vzniká pocit uštipnutia.

Zariadenie dokáže generovať teplotu od 4 do 40 stupňov Celzia a jeho vynálezcom je spoločnosť TEGway v Južnej Kórei. Momentálne sa k vytváraniu virtuálnej reality používa len zrak a sluch, no my veríme, že toto termoelektrické zariadenie dokáže drasticky zvýšiť skutočnosť pridaním tepla, chladu a bolesti do virtuálnej reality a taktiež hráčskeho prostredia, napísal inštitút vedy a techniky v Kórei na svoju webovú stránku.

Áno, tento hardware by mohol byť jedného dňa zabudovaný do joystickov, rôznych herných ovládačov, rukavíc alebo stoličiek. Spoločnosť toto zariadenie predstavila na HTC Vive X evente minulý týždeň v San Franciscu.

Zariadenie o veľkosti televízneho ovládača bolo pripevnené k laptopu, na ktorom bežal Thermoreal software. Pre simuláciu chladu, užívatelia pozorovali muža potápajúceho sa do ľadovej vody. Čím hlbšie bol muž potopený, tým studenšie bolo i zariadenie. V ďalšej simulácií bol vyobrazený plameň pohybujúci sa popri dlani a užívateľ tak pociťoval intenzívne teplo.

Simulácia bolesti, ktorá by mohla byť využitá vo videohrách ako upozornenie pre hráča, že je ranený alebo ho čosi zasiahlo, bola na HTC taktiež prezentovaná. Reportér Richard Lai túto skúsenosť opísal takto: Najskôr som pociťoval prúd tepla a chladu, vytvárajúcich sa rovnobežne od seba, avšak o sekundu alebo dve som pocítil na dlani ostrú bolesť.

Thermoreal taktiež funguje v rozšírenej realite, kde dokáže identifikovať obrázky na základe tepla alebo chladu a preniesť túto informáciu do ruky užívateľa. TEGway však musí ešte začať svoju spoluprácu s výrobcami, a tak táto technológia zatiaľ zostáva vo fáze prototypu.

Total
1
Zdieľaní