Vedci vynašli asistenčné mechanické schody, ktoré recyklujú energiu. Dúfajú, že jedného dňa pomôžu starším ľuďom alebo ľuďom so zníženou mobilitou. Zariadenie využíva malé množstvo energie a môže byť umiestnené už na existujúce schodisko.

Vedkyňa Karen Liu spolupracovala s inžiniermi Georgia Tech a univerzitou Emory na vytvorení prototypu, ktorý funguje na základe pružinového systému a tlakových senzorov. Ak teda kráčate po schodoch dole, pružiny v nich sa stlačia, čo redukuje vplyv na členkový kĺb o 26%. Pokiaľ kráčate hore, pružiny uvoľnia nazbieranú energiu po stlačení a tým vám pomôžu vyjsť, čo zas znižuje náročnosť na vaše kolená o 37%.

„Naše nohy využívajú mnoho energie na vystuženie každého kroku, aby noha nedopadla príliš rýchlo. Tieto schody takúto energiu šetria, nemíňajú,“ tvrdí profesorka biomedického inžinierstva univerzity Emory a taktiež Georgia Tech.

Liu prišla s týmto nápadom keď uvidela členkovú ortézu, ktorá šetrila a uvoľňovala energiu, a chcela pomôcť jej 72-ročnej mame, ktorá má problémy s chodením po schodoch.

„Aktuálne riešenia pre ľudí s takýmito problémami nie sú veľmi cenovo dostupné. Inštalácia klasických alebo schodiskových výťahov do domu je tiež nepraktická. Preto by mohli byť tieto nízkonákladové schody s jednoduchou inštaláciou možnosťou, vďaka ktorej by sa ľudia mohli ľahko pohybovať aj po schodiskách vo svojich domovoch,“ dodáva Liu.