zlomene srdce

Syndróm zlomeného srdca je skutočná choroba, ktorá sa podobá srdcovému záchvatu

Syndróm zlomeného srdca dokazuje priame spojenie medzi emóciami a zdravím jedinca. Táto srdcová choroba môže byť podľa vedcov sledovaná až späť do mozgu.

Syndróm zlomeného srdca dokazuje priame spojenie medzi emóciami a zdravím jedinca. Táto srdcová choroba môže byť podľa vedcov sledovaná až späť do mozgu.

Pacienti, ktorí trpia chorobou nazývanou aj takotsubo kardiomyopatia (TTS) majú podobné príznaky ako pri zástave srdca – dýchavičnosť alebo náhla bolesť v hrudníku. Ľavá srdcová komora má tendenciu sa zväčšovať a srdce vo všeobecnosti bojuje a veľmi slabo pumpuje krv cez telo pacienta. Je veľmi zvláštne, že takéto príznaky sa vyskytujú u ľudí po utrpení intenzívnej emocionálnej traumy.

Zlomené srdce teda nie je len metaforou v básňach a príbehoch, ale doslova existuje a na svete sú ľudia, ktorí ním intenzívne trpia. TTS je pravdepodobne najvhodnejší príklad spojenia srdca a mozgu človeka. “Hlavným problémom pri výskume TTS je, že kardiológovia sa zvyčajne zameriavajú len na srdce. TTS je však multifaktorová porucha zahŕňajúca interakcie medzi mozgom a srdcom, ktoré nie sú ešte dostatočne pochopené,” tvrdí doktorka Jelena Ghadri.

Lekárka verí, že ak chce identifikovať chorobu, jej príznaky nájde najskôr v mozgu

Ghardi dodáva, že práve toto je spôsob hľadania symptómov syndrómu zlomeného srdca. Podľa nej, je to stav, ktorý sa začína problémami v mozgu, no prejavuje sa zmenou funkcie srdca a dokonca zmenou jeho tvaru. “Vieme, že TTS spúšťa emocionálna trauma keď sú v mozgu spracované emócie, preto je logické, že TTS vzniká najskôr v mozgu a potom vplýva na srdce,” vysvetľuje.

Total
1
Zdieľaní