iphone

iPhone s detektorom jedovatých plynov? Čerstvý patent od Apple

Súčasné inteligentné mobilné telefóny sú vybavené množstvom senzorov, ktoré dokážu veľa praktických vecí. Na únik plynu či nebezpečnú chemickú látku v ovzduší v bezprostrednej blízkosti vás ale zatiaľ neupozorní žiadny z nich. 

Súčasné inteligentné mobilné telefóny sú vybavené množstvom senzorov, ktoré dokážu veľa užitočných vecí. Na únik plynu či nebezpečnú chemickú látku v ovzduší v bezprostrednej blízkosti vás ale zatiaľ neupozorní asi žiadny z nich. 

V budúcnosti to môže zmeniť Apple. Patent, ktorý si nechala táto spoločnosť registrovať (v Q3 2018), opisuje senzor pre mobilné zariadenia, ktorý by vedel identifikovať rôzne jedovaté plyny či chemicky znečistené a život ohrozujúce prostredie.

Ide hlavne o oxid uhoľnatýoxid dusičitýoxid siričitýmetán alebo oxid dusnatý. iPhone, alebo také hodinky Apple Watch, by vás jednoducho upozornili napríklad na únik plynu v domácnosti, na pracovisku alebo vlastne kdekoľvek, kde trávite čas.

jedovate plyny
patentlyapple.com

Ponúka sa ale aj horší scenár. Meniace sa klimatické podmienky môžu podporiť predaj zariadení s podobnými funkciami. Pri prírodných katastrofách je dobre vybavený smartfón užitočným pomocníkom.

Môžete pomocou neho vyslať núdzový signál, poruke máte LED svetlo, v prípade funkčného pripojenia upozornenia a informácie od miestnych úradov a taká detekcia nebezpečných plynov by bola len ďalším skvelým vylepšením.

TIP REDAKCIE
Formula E ukázala najefektívnejšie pretekárske auto na svete
plyn
patentlyapple.com

Nakoniec, Apple už má na konte pár zachránených životov a ušetrených zdravotných komplikácií. Hodinky Apple Watch s funkciou EKG dokážu veľmi presne vyhodnotiť atypické zmeny v srdcovej frekvencii, napr. nekoordinované sťahy svaloviny predsiení srdca, ktoré vedú k infarktu a ďalším nezvratným komplikáciám.

Zariadenie, o ktorom viete, že vám môže zachrániť život, si kúpite skôr ako iné zariadenie. A v Apple to vedia.

iPhone s detektorom nebezpečných plynov sa na pultoch predajní tak skoro objaviť nemusí. Vývoj technológie a jej komerčné nasadenie môže trvať aj niekoľko rokov, ak k nemu vôbec dôjde. Registrácia patentu je vzhľadom na zložitosť technológie len administratívnou formalitou.

Kvalitu ovzdušia vie už dnes vyhodnotiť smartfón CAT S61. Dokáže síce zaznamenať vysokú hladinu znečisťujúcich látok, no úroveň exaktnejšej detekcie nebezpečných plynov nedosahuje.

Total
4
Zdieľaní
Total
4
Zdieľať