Hyundai predstavil zaujímavú novinku. Radikálnu zmenu môže do terénu priniesť ich nové auto, ktoré vo svojej výbave zahŕňa robotické nohy.

Firma predstavila svoj nový koncept na konferencii CES v Las Vegas. Ten zahŕňa AT-AT, čiže obrovské robotické nohy skombinované s tradičným kolesom. Vysunú sa len v prípade, že auto narazí na príliš náročný a nebezpečný terén. Automobilka tvrdí, že sa ich auto bude dať využiť vďaka svojim schopnostiam počas záchranných misií a taktiež poslúži ľuďom na vozíčku pri nastupovaní.

Zdroj: Hyundai Motor Group/ dailymail.co.uk

Hyundai Elevate je prvé auto, ktoré obsiahlo spojenie elektrickej a robotickej technológie, čo mu umožňuje prekonávať terény za hranicami možností tých najlepších terénnych vozidiel.

Architektúra robotického ramena má päť stupňov voľnosti a celý koncept funguje na modulárnej platforme EV – auto dokáže zapínať a vypínať rôzne časti systému v rozličných situáciách.

Nohy ho vôbec nespomaľujú

Ak robotické nohy práve nepotrebujeme, sklopia sa a uložia do polohy, ktorá nám umožní jazdiť na diaľnici takou istou rýchlosťou ako každé iné auto. Napájanie kĺbov nôh sa totiž vypne a tým sa zvýši výkonnosť batérie. „Spojením sily robotiky a najnovšej Hyundai EV technológie máme možnosť vziať ľudí tam, kde ešte nikdy žiadne auto nebolo, a tak predefinovať naše vnímanie cestovateľskej slobody,“ tvrdí David Byron, projektový manažér Sundberg-Ferar.