bateria

Apple sa prerátal, program pre lacnejšiu výmenu batérií využilo až 11 miliónov zákazníkov

Tesne pred koncom roka 2017 čelila spoločnosť Apple veľkej kritike za to, že zámerne znižovala výkon niektorých modelov iPhone, za čo sa vzápätí ospravedlnila.

Tesne pred koncom roka 2017 čelila spoločnosť Apple veľkej kritike za to, že zámerne znižovala výkon niektorých modelov iPhone, za čo sa vzápätí ospravedlnila. Okrem toho ale pristúpila aj k inému kroku.

Apple znižoval výkon svojich smartfónov kvôli opotrebovanej batérii. Tá po nejakom čase nedokázala dostatočne napájať komponenty smartfónov, kvôli čomu sa mohli neočakávane vypínať a zlyhávať pri náročnejších operáciách.

Apple energetickú náročnosť „optimalizoval“ práve kontroverzným znížením výkonu. Užívatelia po prevalení kauzy nešetrili kritikou a hlavne v USA padlo aj niekoľko žalôb.

Žalujúci sa okrem iného tiež domnievali, že Apple znižuje výkon svojich smartfónov zámerne preto, aby zákazníkov motivoval ku kúpe nového modelu. Spoločnosť Apple vymyslela kompenzáciu. Kľúčový komponent, opotrebovanú batériu, vymieňala do 31. decembra 2018 za výhodnejších podmienok.

bateria

Vymeniť si ju ale mohli všetci majitelia stanovených modelov, nielen tí, ktorí postrehli zníženie výkonu. Výmenu batérie pochopiteľne zastrešovali len autorizované servisné strediská a prevádzky. V našich končinách bolo možné batériu vymeniť za 29 EUR. Za bežných okolností by výmena stála aj 90 EUR.

TIP REDAKCIE
Windows 11 podporuje procesor Intel Pentium 4, vznikol pred 15 rokmi

Podľa informácií serveru Appleinsider program pre lacnejšiu výmenu batérie využilo ďaleko viac zákazníkov, ako sa predpokladalo. Zdroj uvádza, že si batériu nechalo vymeniť asi 11 miliónov užívateľov. To je podstatne viac ako predpokladané 2 milióny.

Môžeme len špekulovať, koľko zákazníkov by si kúpilo novší iPhone, keby sa kauza neprevalila. Pár by ich ale asi bolo. Apple nedávno zverejnený znížený odhad príjmov nepripisoval len slabším predajom svojich smartfónov, ale aj dodávateľským obmedzeniam a programu pre zvýhodnenú výmenu batérií.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať