Astronómovia možno po prvýkrát v histórii pozorovali zrodenie čiernej diery

Astronómom sa podarilo zaznamenať zrodenie veľmi hustého objektu ďaleko od našej galaxie v reálnom čase.

Po prvý krát v histórii sa astronómom podarilo zaznamenať zrodenie veľmi hustého objektu ďaleko od našej galaxie v reálnom čase. Domnievajú sa, že by ním mohla byť čierna diera.

Dodnes sme pozorovali mnoho objektov vo vesmíre, avšak dlhý čas po ich zrodení. Objav s menom The Cow tento fakt od základov mení. Na oblohe ho pozorovali teleskopmi na Havaji a výsledkom tohto pozorovania bola hviezdna udalosť 10 až 100-krát žiarivejšia ako priemerná explózia hviezdy alebo supernova. Ak sa podľa vedcov naozaj niekde v ďalekom vesmíre formuje nová čierna diera, ľudstvo ju bude môcť pozorovať od jej samého zrodu po prvýkrát.

Zdroj: Raffaella Margutti/Northwestern University

Hviezdna udalosť týchto rozmerov je pre vedcov viac než zaujímavá

Astronómovia boli spočiatku keď na oblohe uvideli obrovský záblesk zmätení. Po bližšom preskúmaní si však uvedomili, že majú v rukách niečo veľmi zaujímavé. Žiarenie z jadra tohto výbuchu totiž žiarilo pomedzi všetok materiál, ktorý bol počas explózie vypudený do okolia a odhalilo neuveriteľne hustú látku, ktorú zvyčajne nedokážeme vidieť. Tá sa nachádza v strede celého výbuchu.

TIP REDAKCIE
Francúzi modernizujú: Na orbitu vyslali najmodernejšiu vojenskú družicu

Aj napriek tomu, že vedci pozorovali zrod niečoho veľmi zvláštneho nedokážu s presnosťou potvrdiť, že ide o čiernu dieru. Je totiž možné, že sa objekt nakoniec sformuje do neutrónovej hviezdy. Nech už je to čokoľvek, dobrou správou je, že vedci dokážu aj naďalej pozorovať ako sa objekt vyvíja, rastie a časom mení. “Vidíme ich tisíce rokov neskôr, ale nevieme nič o tom, čo robia na začiatku,” uviedla Rafaella Marguttiová, astrofyzička, ktorá vedie výskum.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať