smartfon

Smartfóny a zima: Ako ich používať v chladnom období?

Chlad, mráz, sneh a zimné obdobie vo všeobecnosti je niečo, čo sa smartfónom zrovna nepáči. Až na pár odolných špecializovaných výnimiek inteligentným mobilom vadia mínusové teploty, ktoré môžu ovplyvniť ich používanie a funkčnosť samotnú.

Chlad, mráz, sneh a zimné obdobie vo všeobecnosti je niečo, čo sa smartfónom zrovna nepáči. Až na pár odolných špecializovaných výnimiek inteligentným mobilom vadia hlbšie mínusové teploty, ktoré môžu ovplyvniť ich používanie a funkčnosť samotnú.

Vy, ako aktívny užívateľ sa zrejme nebudete chcieť v používaní svojho smartfónu obmedzovať. Tak ako počas období s príjemnými teplotami, aj v zime potrebujete a hlavne chcete telefonovať, reagovať na správy, vyhľadávať informácie, orientovať sa pomocou máp a v neposlednom rade fotografovať pekne zasnežené ulice, parky a hory.

Ak ste sa doteraz krytom vyhýbali a smartfón používate tak, ako ho výrobca navrhol a vytvoril, aspoň počas zimy by ste mali spraviť výnimku. Ruky už pri krátkom pobyte v zime skrehnú.

CAT
CAT S31

Nemotornejšia manipulácia so zariadením má len krok od pádu na zem. Situácii neprispievajú ani hrubšie vrstvy oblečenia, z ktorých je nutné mobil často doslova dolovať. Navyše, ak vám smartfón spadne na zem, je veľká šanca, že sa poškodí.

Zamrznutý sneh alebo posypaný chodník je zlou nárazníkovou zónou oproti takému letnému a rozhodne mäkšiemu trávniku. Pozor aj na mäkký, ale o to hlbší sneh. Zariadenie sa pri páde v záveji ľahko stratí. Počas hľadania naň môžete omylom stupiť. Typy bez zvýšenej odolnosti voči vode sa okrem toho môžu hravo poškodiť.

sneh
Samsung Galaxy A8

Záručnú opravu si v takomto prípade neuplatníte, keďže bolo poškodenie spôsobené zlou manipuláciou. Dnes sa na trhu nachádza doslova kvantum rôznych krytov a puzdier. To svoje určite niekde nájdete. Ak nie u nás, tak v ázijských e-shopoch určite.

Obrazovky reagujú na dotyky vďaka vodivosti ľudského tela. Pokiaľ máte nasadené rukavice, smartfón ovládať nemôžete. Niektoré mobily disponujú režimom so zvýšenou citlivosťou na dotyky, ktorá takéto ovládanie umožňuje.

Istejšie je použiť špeciálne rukavice, ktoré sú na nerozoznanie od tých klasických, no vďaka špeciálnej tkanine na končekoch prstov s nimi smartfón ovládať môžete. Extra pohodlné to nie je, ale ako kompromisné riešenie medzi teplom pre ruky a ovládateľnosťou poslúži dobre.

TIP REDAKCIE
Jedlo doručené robotom? Uber načrtol budúcnosť donáškových služieb
Smart rukavice
Smart rukavice

Žiadne kabelky, batohy, puzdrá na opasku a ani nič podobné. Smartfón držte čo najbližšie k telu, najlepšie v bočnom vrecku zimnej bundy alebo kabáta. Aj keď sme v úvode písali o používaní bez obmedzení, vyslovene zbytočnému užívaniu sa vyvarovať môžete.

Upozornenie z Instagramu na vašu pozornosť určite počká, aj memečko na Facebooku, v ktorom vás kamoš označil. Pri hovoroch budte struční a pri fotografovaní hlavne snímajte to, čo chcete. Zhotovené zábery môžete skontrolovať aj neskôr, niekde pri čaji.

Mínusové teploty totižto dokážu poškodiť displej. Náchylnejšie sú LCD obrazovky s tekutými kryštálmi, ktoré doslova zamrznú. OLED displeje majú v tomto prípade o trochu navrch, ani tie ale nie sú stavané pre prevádzku v mrazoch.

iPhone XR
Displej iPhone Xr

Stále platí, že chlad ovplyvňuje výdrž batérií, a to aj výraznejšie. Na obvyklú výdrž sa pri dlhšom pohybe v zime nespoliehajte. Smartfón sa môže neočakávane vypnúť aj vtedy, ak zobrazuje dostatočnú kapacitu batérie. Majitelia starších iPhonov by vedeli rozprávať.

Zima tiež logicky ovplyvní výdrž externých batérií pre dobíjanie a ďalších elektronických hračiek, ktoré poháňajú bežné batérie. Zariadenie jednoducho musíte udržať v teple. Najväčšie riziko ale aj tak predstavuje vlhkosť spôsobená kondenzáciou.

chlad
Huawei P smart

Pre akúkoľvek elektroniku je najnebezpečnejšie kolísanie teplôt, ani nie chlad samotný. Čo sa stane s dioptrickými okuliarmi pri vstupe zo zimy do vykúrenej miestnosti, vieme. To isté sa udeje aj v smartfóne, vo veľkom fotoaparáte či v takej GoPro kamere.

Pri extrémnejšej zmene teploty smartfón popredu vypnite a doprajte mu čas na aklimatizáciu niekde na suchom mieste. Pokojne aj vo vrecku spomínanej bundy alebo kabáta, ktorá zostane visieť na chodbe.

Ak je zmena teploty menšia, zariadenie vypínať nemusíte, no nepripájajte ho hneď k nabíjačke. Nejaký čas počkajte, kým sa zohreje.