RECENZIA: Philips Sonicare DiamondClean Smart – elektrická kefka, ktorá si rozumie s telefónom

Philips Sonicare DiamondClean Smart je kefka pre bežných ľudí, ktorú odporúčajú aj zubári. Nie je lacná, no za príplatok ponúka funkcie a režimy, ktoré pomáhajú udržiavať biely a hlavne zdravý chrup.

Philips Sonicare DiamondClean Smart je kefka pre bežných ľudí, ktorú odporúčajú aj zubári. Nie je lacná, no za príplatok ponúka funkcie a režimy, ktoré pomáhajú udržiavať biely a hlavne zdravý chrup.

Jedna z najznámejších a najprepracovanejších elektrických kefiek na trhu. Aj tak by sa dal opísať Philips Sonicare DiamondClean Smart. Všetko má svoj dôvod, v prípade riešenia od Philipsu je ich hneď niekoľko. Poďme sa na to pozrieť v našej recenzii, ktorá vzniká po dvojtýždňovom používaní.

O recenzii

Philips Sonicare DiamondClean Smart som používal 2 týždne. Na recenziu som mal k dispozícii model 9300. Vyskúšal som všetky režimy pri čistení zubov dvakrát denne. V čase písania recenzie som kefku pripájal k aplikácii Sonicare vo verzii 4.6.0.

Philips Sonicare DiamondClean Smart: Balenie

Pri tak drahej elektrickej kefke, akou Sonicare DiamondClean Smart jednoznačne je, som možno od balenia čakal trochu viac, no zároveň si uvedomujem, že balenie je jednorazová záležitosť. Preto mi to až tak nevadilo. V balení sa v mojom prípade nachádzala samotná kefka, 3 hlavice (W3 pre maximálnu belosť, G3 pre starostlivosť o ďasná a C3 pre čo najlepšie odstraňovanie zubného povlaku), krásne kožené cestovné puzdro, nabíjačka, sklenený pohármalý plastový stojanček. Nechýbali ani informácie o tom, ako si stiahnuť aplikáciu a samozrejme manuál.

Balenie teda nebolo prezentované extrémne dizajnovo, no pri kefke to nijak nevadí. Krabicu uvidíte prvý a poslednýkrát vtedy, keď ju odtiaľ vyberiete. Potom na ňu rovnako ako ja, zabudnete.

Philips Sonicare DiamondClean Smart: Dizajn

Rovnako ako ďalšie veci, s ktorými prichádzate do styku denne, má pri kefkách svoje opodstatnenie aj dizajn. To ako vyzerá DiamondClean Smart sa mi zo všetkých elektrických kefiek páči azda najviac. Philips si pri návrhu zvolil minimalistický, priam zubársky dizajn, ktorý pôsobí čisto a uhladene. Kefka tak vynikne v akejkoľvek kúpeľni a príjemne ju dotvorí. Znie to možno zvláštne, no aj takto malý detail dokáže dotvoriť celkový pocit z miestnosti určenej pre očistu.

Celá kefka je vyrobená z kombinácie matného, nešmykľavého materiálu, ktorý sa drží príjemne, a to aj s mokrými rukami. Jedinými bodmi, ktoré rušia jednoliatu konštrukciu sú dve fyzické tlačidlá. Jedno pre zapínanie a vypínanie kefky a druhé pre menenie režimu čistenia. Indikátory aktívneho režimu na prvý pohľad vidieť nie sú. Zobrazia sa až pri používaní kefky, resp. zapnutí podsvietenia.

Viem, že mnohí ľudia si hovoria, že k telefónu už pomaly budeme pripájať aj toaletný papier. Sčasti s vami súhlasím, kefka rozhodne nie je zariadenie, ktoré by k telefónu vyslovene pripojené muselo byť. Philips vyrába aj lacnejšie elektrické kefky bez Bluetooth konektivity. Bez mobilu si vystačí aj Sonicare DiamondClean 9300, na čo mysleli aj inžinieri a dizajnéri, ktorí ju navrhovali. Všetko nastavíte spomínanými dvoma tlačidlami, a to takto:

 • Najskôr si spodným tlačidlom vyberte aký režim chcete použiť (čistenie, bielenie, ďasná alebo hĺbkové čistenie)
 • Potom kefku zapnite vrchným tlačidlom
 • Pri zapnutej kefke spodným tlačidlom vyberte akú intenzitu chcete použiť (dostupné sú 3)

Pre čo najväčší komfort tu je teda 12 nastavení rozdelených podľa režimu a intenzity. Viac o nich píšem nižšie.

Spodná časť je vyrobená z kovu lemovaného plastovým krúžkom (alebo štvorcom), v ktorom sa ukrýva LED dióda. Tá sa rozsvieti vždy vtedy, keď sa kefka začne nabíjať alebo vtedy, keď pri čistení zubov príliš tlačíte. Ide o perfektný spôsob ako dať používateľovi nenásilne (aj bez aplikácie) vedieť, že niečo nerobí tak, ako by mal.

Bezdrôtové nabíjanie

Silnou stránkou Philips Sonicare DiamondClean Smart je bez akýchkoľvek pochýb jej možnosť nabíjať sa bezdrôtovo. Kovová nabíjačka je len akousi základňou, na ktorú môžete postaviť buď sklenený pohár (v balení) alebo plastový stojanček (tiež v balení). Potom do pohára alebo stojančeka stačí položiť kefku a ona sa akoby kúzelne začne automaticky nabíjať. Toto je jedno z najlepších využití bezdrôtového nabíjania v bežnom živote aké som doteraz videl a som veľmi rád, že som si to mohol vyskúšať. Funguje to naozaj nádherne a navyše to dáva zmysel. Kto by sa totiž chcel zapodievať s káblami ešte aj pri kefke, že?

Takto vyzerá bezdrôtová nabíjačka. Kefku stačí položiť do pohára.

Keď už sme pri tom nabíjaní, spomeniem aj výdrž batérie. Tá sa má podľa Philipsu pohybovať na úrovni 12 dní pri čistení dvakrát do dňa. Ak by som kefku nenabíjal kvôli recenzii, odhadom by vydržala aj dlhšie. Na dvojtýždňovú výdrž sa však kľudne môžete spoľahnúť.

Posuňme sa ku vrchnej časti kefky, kde nájdeme len malú kovovú tyčku, ktorá ovláda jednotlivé hlavice. Použiť nemusíte len tie, ktoré prichádzajú v balení, ale aj tie, ktoré sa dajú dokúpiť. Podporované, resp. kompatibilné sú všetky hlavice s označením Sonicare. Výmena, resp. nasadenie hlavice je veľmi jednoduchý proces. Jednoducho ju na telo stačí pritlačiť alebo ju odtiaľ vytiahnuť s použitím naozaj malým kúskom sily. Philips navrhol všetko pre čo najvyšší komfort.

Philips Sonicare DiamondClean Smart: Hlavice a v čom sú iné

Ako som spomenul vyššie, v balení si nájdete hneď tri hlavice (vyššie modely ich môžu mať viac), ktoré sú navrhnuté na iný účel. Poďme sa teda pozrieť, čo sú ich hlavné výhody.

 • Hlavica C3 (modrá): Hlavica je podľa Philipsu až 10x efektívnejšiaodstraňovaní zubného povlaku než klasická „manuálna“ kefka. Pružné boky hlavice umožňujú silnejšie pritlačenie a tým pádom aj lepší kontakt so zubom. Ó a aby som nezabudol. Všimli ste si malý symbol krúžku, pod ktorým sú dve malé čiary? Ten malinký symbol, ktorý vyzerá ako Wi-Fi. Týmto symbolom Philips označuje technológiu BrushSync, ktorá je fakt skvelá. Vysvetlím pod opisom všetkých troch hlavíc.
 • Hlavica G3 (fialová): Starostlivosť o ďasná je extrémne dôležitá. Philips si to veľmi dobre uvedomuje, a preto navrhol hlavicu, ktorá má v porovnaní s klasickou kefkou zaručiť až 7x zdravšie ďasná dva týždne od začatia používania. Hlavica má jemnejšie vonkajšie časti, vďaka čomu až tak netlačí na ďasná, a tak sa o ne lepšie stará. Zvyšok hlavice je veľmi podobný ako pri hlavici C3, a to vrátane BrushSync technológie.
 • Hlavica W3 (zelená): Jedným z najžiadanejších režimov, ktoré si zvolí veľká skupina ľudí je režim pre bielenie zubov. K tomuto režimu bola vyvinutá hlavica W3 so zeleným prevedením. Po konštrukčnej stránke má hlavica hustejšie štetinky a celkovo pôsobí tvrdšie. Podľa Philipsu je schopná do 3 dní docieliť o 100 % menej povrchových škvŕn od kávy či čaju. Parádna záležitosť.
 • BrushSync je technológia, ktorá opäť zefektívňuje celý proces čistenia zubov. Aby ste nemuseli lúštiť, čo robí každá jedna hlavica a následne nastavovať režim, ktorý k nej bol naprogramovaný, kefka to spraví za vás. Keď na ňu nasadíte hlavicu s logom BrushSync, dôjde k automatickému nastaveniu režimu. Každá hlavica bola totiž vyrobená pre špecifickú úlohu, preto by sa tak aj mala využívať. Parádna práca, Philips!

Philips Sonicare DiamondClean Smart: Starostlivosť o hlavice a kedy ich vymeniť

Podobne ako pri konkurenčných produktoch (napríklad Oral-B), aj hlavice Sonicare majú v sebe tzv. indikátory opotrebenia – modré štetinky, ktoré časom zblednú až nakoniec farbu stratia úplne. Keď sa tak stane, nastal čas hlavicu vymeniť.

Podobne ako pri klasických kefkách, aj pri Sonicare sa odporúča hlavice meniť približne raz za tri mesiace pri pravidelnom používaní. Pre čo najlepší výsledok je to dôležité, keďže hlavice časom strácajú na efektivite čistenia.

Philips Sonicare DiamondClean Smart: Režimy čistenia

K dispozícii máte štyri režimy, ktoré môžete pri čistení zubov striedať. Tu sú v poradí, v ktorom sú uvedené aj na kefke.

Režim Clean

Štandardný režim Clean je prítomný na všetkých kefkách Sonicare a slúži ako základ pre čistenie zubov. Kefka vibruje na 31 000 vibrácií za minútu a čistenie trvá 2 minúty. Silnými stránkami sú odstránenie zubného povlaku pri čo najkratšom čase. Ak chcete používať len jeden režim, odporúčame tento.

Režim White+

Režim White+ je o niečo iný. Kefka strieda štandardné a pulzujúce vibrácie, takže pracuje o niečo tvrdšie než pri režime Clean. Cieľom režimu je odstránenie povrchových škvŕn. Celkové čistenie trvá až 2 minúty a 40 sekúnd, a to z jedného rozumného dôvodu. Keď skončí klasické, 2-minútové čistenie, kefka vás vráti na predné zuby, ktoré si môžete vyčistiť znovu pre čo najžiarivejší úsmev.

Režim Gum Health

Režim Gum Health je azda najdlhší zo všetkých. Po dvojminútovom čistení spustí ďalšie čistenie pri nižšej intenzite, ktoré trvá ďalšiu minútu a 20 sekúnd. Počas tohto času by ste mali pomaly masírovať ďasná, a tak v nich citeľne vylepšiť cirkuláciu krvi. Jeho cieľom je výrazné zlepšenie zdravia ďasien a v niektorých prípadoch aj zníženie alebo zastavenie krvácania ďasien.

TIP REDAKCIE
MIMORIADNE: Astronauti NASA ostali zavretí v ISS. Mohol by ich usmrtiť vesmírny odpad

Režim Deep Clean

Sem-tam sa stáva, že chcete mať zuby čistejšie než inokedy. Pre tieto chvíle tu je režim Deep Clean, ktorý síce tiež trvá len 2 minúty, no kefka pracuje silnejšie než v ktoromkoľvek inom režime. Philips síce tvrdí, že režim Deep Clean má trvať okolo 3 minút, u nás však po 2 minútach skončil.

Možno si hovoríte, že kto sa má vo všetkých týchto režimoch vyznať. Dobrá poznámka, ktorá má svoje opodstatnenie, nie všetci totiž majú chuť alebo vôľu deň čo deň skúmať, ktoré nastavenie je ideálne. Ak si nie ste istí, použite režim Clean alebo Deep Clean. Philips však zároveň pripravil aj malý plánik, ktorý vám má pomôcť využiť plný potenciál kefky a zároveň dosiahnuť čo najzdravší chrup. Ak chcete, kľudne ho vyskúšajte.

Niektoré režimy ako “Polish” sú dostupné len pri vyšších modeloch. Nahradiť ich môžete režimami Deep Clean alebo White+

Počas čistenia zubov vás v aplikácii alebo priamo na kefke môžu na nesprávne čistenie, resp. zlepšenie čistenia upozorniť rôzne indikátory. Sme predsa len v 21. storočí, netreba sa preto čudovať. Sonicare totiž využíva niekoľko zaujímavých technológií, ktoré kefke dávajú „oči“. Tu sú:

 • Tlakový snímač – kefka vďaka nemu vie, či na zuby tlačíte príliš silno alebo nie
 • Snímač polohy – kefka vďaka nemu vie, ktoré časti zubov ste si vyčistili a ktoré nie
 • Snímač drhnutia – kefka vďaka nemu vie, či s ňou hýbete príliš rýchlo alebo silno
 • 3D mapa úst – kefka vďaka nej vie, či ste si vyčistili všetky zuby alebo či sa k niektorým máte vrátiť
 • Funkcia TouchUp –  v aplikácii vám ukáže, ku ktorým častiam by ste sa mali vrátiť

Philips Sonicare DiamondClean Smart: Čistenie a postrehy z „dlhých“ 2 minút

Ak ste v škole alebo u zubára dávali pozor, iste viete, že zuby by sa mali čistiť 2 minúty. Ľudia sú však ľudia a vedomky-nevedomky 2 minúty často neodhadnú, a tak si zuby čistia podstatne kratšie. Pri elektrickej kefke však dve minúty neoklamete a aj keď sa to spočiatku môže zdať ako dlhý čas strávený nad umývadlom, vôbec to tak nie je.

Philips kefku vybavil technológiou, resp. časovačom QuadPacer, čo je názov odvodený od kvadrantov zubov. Keď si ich totiž rozdelíte na 4 časti (hore vľavo, hore vpravo, dole vľavo a dole vpravo), každej časti sa môžete venovať presne 30 sekúnd. Kefka vás aj bez aplikácie upozorní kratučkým pozastavením vibrovania, že je čas posunúť sa na ďalší kvadrant, čo je perfektné, keďže „dlhé“ dve minúty rozdelí na časovo znesiteľnejšie úseky.

Pri využití aplikácií budete mať k dispozícii aj vizuálnu reprezentáciu toho, ktorú časť zubov si máte vyčistiť a ktorú už čistú máte.

Tí z vás, ktorí ešte elektrickú kefku neskúšali, budú mať z čistenia najskôr zvláštny pocit, ktorý však rýchlo opadne. Na kefku naneste pastu akú ste používali doteraz, zapnite ju a priložte ju k zubom. Potom ju nechajte pracovať. Namiesto drhnutia zubov tak, ako ste boli zvyknutí doteraz len pomaličky prechádzajte zo zubu na zub a kefka sa postará o zvyšok.

Musím však upozorniť na jednu vec. Akokoľvek som sa snažil, z kefky mi na ruku a do umývadla pomaly ale isto začala tiecť pasta. Tento „problém“ som nedokázal úplne odstrániť len sčasti zamedziť až po dvoch týždňoch. Chodenie po byte počas umývania zubov teda veľmi neprichádza do úvahy, no možno budete šikovnejší.

Po skončení vybraného programu (u mňa kombinácia Clean, Deep Clean a White, ktoré som striedal), som mal zuby naozaj čistejšie než pri manuálnej kefke. Nie je to pritom len môj pocit. Kefku sme vyskúšali viacerí (s inými hlavicami) a všetci sme sa zhodli. Je to ten pocit, keď sú zuby tak čisté, že máte nutkanie po nich prechádzať jazykom.

Nevravím, že sa podobný výsledok nedá docieliť aj klasickou kefkou. To určite dá. Pri DiamondClean Smart to však zvládnu aj tí, ktorým sa do toho nechcelo. Toto všetko ale so sebou prináša aj celkom slušnú cenovku. Za elektrickú kefku totiž zaplatíte zhruba 200 €, čo nie je málo. Na druhú stranu, mať dokonale čisté zuby každý deň je niečo, na čo sa cena dať nedáť. Stačí ísť raz k zubárovi s problémom a pochopíte, že tých 200 eur za prevenciu ani nemusí byť veľa.

Philips Sonicare DiamondClean Smart: Aplikácia

Ak ste rovnakej krvnej skupiny ako my v redakcii, určite sa vám bude páčiť možnosť využívať kefku spolu s aplikáciou. Nie je to však nutné, zuby si rovnako dobre vyčistíte aj bez nej, no je tu niekoľko výhod, o ktorých by ste mali vedieť. Poďme na to však pekne po poriadku.

Telefón spolu s kefkou prepojíte cez Bluetooth. Aplikácia Philips Sonicare je dostupná pre Android aj iOS, takže k dispozícii by mala byť drvivej väčšine ľudí.

Pre začatie využívania aplikácie ju otvorte, vyberte DiamondClean Smart z nabíjačky a zapnite ju. Aplikácia zobrazí 3D model zubov a začne mapovať oblasť, ktorú ste si vyčistili a čo vás ešte čaká. Zároveň máte k dispozícii časovač, ktorý vám bude odpočívať minúty a sekundy. To ale nie je všetko. Aplikácia v reálnom čase zaznamenáva, či na zuby tlačíte príliš silno alebo či kefkou hýbete veľmi rýchlo. Tiež si okamžite všimne to, ak behom čistenia kefku vypnete a povzbudí vás, aby ste to nevzdávali.

Po uplynutí času vám aplikácia ukáže, ktoré časti zubov ste si nevyčistili a pridá dodatočný čas na dokončenie dokonalého čistenia. Po skončení programu vám pripomenie, aby ste nezabudli použiť zubnú niť a ústnu vodu.

Aplikácia sleduje pokrok v zlepšovaní sa, no podľa mňa v nej chýbajú detailnejšie informácie. Je totiž celkom ťažké poučiť sa z jedného modelu zubov, na ktorom sú zvýraznené oblasti, ktorým by ste mali venovať viac.

Čo sa mi však veľmi páči sú rôzne ciele, resp. úlohy, ktoré si môžete nastaviť. Jedným z nich je napríklad cieľ „svieži dych,“ ktorý vás naučí, ako sa starať o zuby a jazyk tak, aby ste predišli nepríjemnému problému. Aplikácia vám ukáže, ktoré hlavice máte využiť a čo máte okrem čistenia zubov robiť, ako napríklad časté používanie dentálnej nite či starostlivosť o jazyk.

Už som to spomenul, no spomeniem to ešte raz. Aplikácia nie je pre všetkých, uvedomujem si to a súhlasím. Je to však pekný bonus a štartovací bod pre mnohých, ktorí elektrickú kefku ešte nepoužívali, resp. nevedia, ako sa o zuby starať na 100 %. Sonicare vám ukáže, kde robíte chyby a navedie vás na správne chodníčky.

Ak ste si však istí, že aplikáciu určite nevyužijete, môžete siahnuť po lacnejšej alternatíve Philips Sonicare Diamond Clean, ktorá podporou pre aplikáciu nedisponuje. Kefku môžete doplniť aj zariadením AirFloss, ktoré je určené na čistenie medzizubných priestorov. Trysku môžete naplniť buď čistou vodou alebo ústnou vodou a dotiahnuť tak ústnu hygienu k dokonalosti.

Philips samozrejme nezabudol ani na najmenších a vytvoril elektrickú zubnú kefku aj špeciálne pre deti. Tá má naše ratolesti viesť k tomu, aby dbali o zdravie svojej zubnej dutiny už odmalička. Kto má predsa rád zubárov?

Všetky dôležité informácie o zariadeniach sa dočítate na oficiálnej stránke výrobcu Philips.

Philips Sonicare DiamondClean Smart: Verdikt

Philips si na svojej elektrickej kefke dal záležať. Je to vidieť aj cítiť. Konštrukčne nádherné zariadenie ponúka moderné funkciedokonale vyčistí zuby. Príjemným doplnkom, ktorý môžete a nemusíte využiť je aplikácia, ktorá vám ukáže, čo robíte zle a naučí vás tieto chyby neopakovať.

Sú tu však aj dve veci, ktoré sa mi až tak nepáčili. Prvou je fakt, že sa kefka dá nabíjať len jedným spôsobom – bezdrôtovo cez pohár alebo stojanček. Bol by som rád, ak by bola k dispozícii aj možnosť nabíjania napríklad cez USB C. Tá druhá slabá stránka je komfort pri cestovaní. Kiežby tu bola možnosť nabíjať kefku cez cestovné puzdro. Pri výdrži batérie to síce až tak veľmi nevadí, no určite by to nebolo na škodu.

Celkovo som bol s testovaním Sonicare DiamondClean Smart nadmieru spokojný. Tak kvalitný zážitok z elektrickej kefky a čistých zubov budete hľadať len veľmi ťažko. Ak hľadáte podobný produkt, DiamondClean Smart fakt odporúčam. Platí to ale jedine v tom prípade, ak dokážete opodstatniť vyššiu cenu. Ale ako spomínam, stačí si predstaviť cenník zubárov a to opodstatňovanie potom ide oveľa jednoduchšie.

Tento článok vznikol vďaka spolupráci so spoločnosťou Philips Slovensko.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať