Vyhľadávač Google

Projekt Dragonfly končí: Google vraj prestal vyvíjať čínsky vyhľadávač

Google bol donútený, aby vypol systém, prostredníctvom ktorého chcel vytvoriť cenzúrovaný vyhľadávač pre čínskych používateľov digitálnej diaľnice.

Internetový gigant bol údajne donútený, aby vypol analytický systém, prostredníctvom ktorého chcel vytvoriť cenzurovaný vyhľadávač pre čínskych používateľov digitálnej diaľnice. Za neustále väčším tlakom na spoločnosť Google stáli dokonca i ľudia z jej vlastného interného prostredia.

Tento krok prišiel len pár dní po tom, čo Sundar Pichai odpovedal na ostré otázky členov amerického kongresu ohľadne toho, či majú s Čínou podobné plány. Súčasný šéf giganta niečo také síce poprel, no zároveň naznačil, že sa s tým môžu začať zaoberať až trošku neskôr.

Podobnú rétoriku pritom nahodila aj hovorkyňa vo vyjadrení pre CNBC.

Z toho sa dá vydedukovať, že tajný projekt Dragonfly do dnešných dní skutočne fungoval. Teraz je otázne už iba to, kedy sa s ním opäť začne Google zaoberať. Ak teda niečo také nespravia bez toho, aby o tom vedela verejnosť, čo je viac ako len pravdepodobné.

TIP REDAKCIE
Google konečne vyrobí vlastné smart hodinky, prídu v roku 2022

Cieľ projektu spočíva vo vytvorení prísne cenzurovanej verzie vyhľadávača pre čínskych používateľov. S tým im mala pomáhať aj sofistikovaná umelá inteligencia, ktorú učili filtrovanie kľúčových slov ako “ľudské práva” alebo “Nobelova cena”.

Jeden svet, dva internety

Eric Schmidt, bývalý šéf giganta, ešte trošku dávnejšie prezradil, že moderný svet čaká rozdelenie internetu na dve hlavné časti. Za jednou vraj budú stať Spojené štáty americké a za tou druhou pre zmenu Čína, pričom obom stranám poskytne technológie tá istá spoločnosť.

Ak by teda Google vyhovel požiadavkám čínskej vlády a nakoniec predsa len pristúpi na kontroverznú cenzúru, nadobudne tak ozrutné množstvo nových používateľov. Jeho internetové služby tam dnes totiž nenájdete.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať