Vesmírny turizmus čaká rozkvet: Lietadlo Virgin Galactic uskutočnilo historický let

Netradičné osobné lietadlo SpaceShipTwo sa po prvý krát v histórii dostalo za hranice Zeme a chvíľu letelo naprieč priestorom okolo nej.

Netradičné osobné lietadlo SpaceShipTwo sa po prvýkrát v histórii dostalo za hranice Zeme a chvíľu letelo naprieč priestorom okolo nej. Úspech spoločnosti Virgin Galactic tak možno označiť za prvé počiatky vznikajúceho vesmírneho turizmu, ktorý sa jedného dňa stane súčasťou hlavného spotrebiteľského prúdu.

Vesmírne lietadlo po mesiacoch testovania a trénovania dosiahlo výšku 82,6 kminformuje server Engadget. Piloti zažili beztiažový stav, pozreli sa na zaoblenie planéty a následne zmenili smer, aby mohli ísť späť. Do atmosféry vleteli pri 2,5x väčšej rýchlosti ako rýchlosť zvuku a zhruba päť minút na to pristáli, po čom ich privítal obrovský potlesk.

Spiatočný let prebiehal už bez nosného dvoj-lietadla, ktoré ho vynieslo do výšky 13,7 km. Od toho momentu začalo SpaceShipTwo využívať vlastné pohonné systémy, aby mohlo pokračovať do vytýčeného cieľa.

“Trvalo to dlhých 14 rokov, až sme sa tam dostali,” prezradil nadšene miliardár a predseda Richard Branson po dosiahnutí dôležitého míľnika, pričom dodal, že “mali na tvári slzy, skutočné slzy, a zažívali chvíle radosti”.

Súčasťou tohto historického momentu boli i 4 vedecké experimenty. Agentúra NASA využila jedinečnú príležitosť na štúdium vplyvu mikrogravitácie a vývoj zariadení, ktoré dokážu tlmiť vibrácie.

TIP REDAKCIE
Xiaomi 12 neostane sám: Výrobca okrem vlajkovej lode predstaví aj odľahčený model

Šou ešte len začína

Vesmírna spoločnosť Virgin Galactic týmto úspechom nekončí, práve naopak. Už onedlho uskutoční ďalšie lety do priestoru okolo Zeme, aby mohla zrealizovať hneď niekoľko nevyhnutných experimentov a pokorila ďalšie kilometre. Prvá okružná jazda so živou posádkou je síce ešte v nedohľadne, no už dnes sa povráva, že cena jedného lístku do vesmíru vystrelí na viac ako 200 000 €.

Podobné zámery má navyše aj konkurent Blue Origin, za ktorým stojí sám Jeff Bezos, vrátane Elona Muska a jeho SpaceX. Budúcnosť bude teda veľmi, ale veľmi zaujímavá.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať