new shepard

Konkurent SpaceX napreduje: Raketa Blue Origin má za sebou ďalší míľnik

Vesmírna spoločnosť Jeffa Bezosa, zakladateľa Amazonu, opäť posunula svoje vlastné hranice.

Vesmírna spoločnosť Jeffa Bezosa, zakladateľa Amazonu, opäť posunula svoje vlastné hranice. Raketa New Shepard vyniesla do vesmíru kapsulu s neživou posádkou, aby sa tak inžinieri a vedci z Blue Origin pripravili na ostrú akciu. Tá by mala prebehnúť už o pár mesiacov.

Tentokrát sa dostali do výšky 106 680 metrov, čo je približne o 5 percent viac, ako dokázali vyletieť naposledy. Vďaka tomu prekročili medzinárodné uznávanú hranicu (takzvaná Karman Line) medzi našou atmosférou a záhadným priestorom okolo Zeme, informuje CNET.

Nosná raketa New Shepard využila pri pristávaní techniku propulzívneho pristávania, čo im ušetrilo slušnú kôpku peňazí za zhotovenie úplne novej náhrady. Môžu ju tak obnoviť a opäť veselo používať.

Na palube pripevnenej prepravnej kapsule ale ešte stále nesedel žiadny človek. Išlo totiž o jeden z viacerých testovacích letov, v rámci ktorých chcú dotiahnuť do konca náročný vývoj pohonných systémov. Ostrá misia ja však naplánovaná na koniec roka 2018, čiže už dlho čakať nebudeme, čo nám teraz navyše potvrdil i posledný úspech spoločnosti Blue Origin.

Vyzerá to teda tak, že ide všetko podľa plánov.

Výlety do vesmíru

Na rozdiel od konkurenta SpaceX a jeho rakiet Falcon 9, ktoré vynášajú satelity na obežnú dráhu Zeme, odborníci z Blue Origin vyvíjajú New Shepard s tým cieľom, aby jedného dňa slúžila ako akási výletná vesmírna loď.

Drahé dovolenky na exotických ostrovoch totiž skôr či neskôr nahradia dovolenky na Mesiaci alebo červenom Marse. Musíme si iba počkať na nevyhnutný technologický pokrok vo vesmírnom priemysle, ktorý dostane súčasné astronomické cenovky leteniek na akceptovateľnú úroveň.

Total
2
Zdieľaní