Šéf LinkedIn: Najväčší dopyt nie je po programátoroch ale ľuďoch, ktorí vedia dobre komunikovať

Vieš dobre komunikovať? Tvoja hlava pre teba môže byť zlatou baňou.

0
CEO LinkedIn, Jeff Weiner Foto: LinkedIn

Pracovný trh je žijúca bytosť. Rok čo rok sa mení natoľko, že ľudia prestávajú strácať prehľad o tom, ktoré zamestnania sú skutočnou baňou na peniaze. Teda, hovoríme baňou na peniaze, čo je síce pravda, no len pre tých, ktorí sú pripravení snažiť sa a ukázať, čo v nich je.

Posledných pár rokov ste to mohli vidieť hlavne pri povolaní programátor. Programátori sú doteraz extrémne žiadaným zamestnaním, ktoré ľuďom vie ponúknuť zaujímavý plat aj nadpriemerne dobré pracovné podmienky. Podľa šéfa LinkedInu to však nie sú programátori, kto sú žiadaní najviac.

Programovanie je preceňované

Jeff Weiner totiž tvrdí, že sa programovanie mierne preceňuje. Najväčší dopyt je podľa neho po ľuďoch, ktorí sú schopní dobre písomne aj verbálne komunikovať, sú empatickí a majú schopnosť viesť tím ľudí. Inými slovami, najžiadanejšími ľuďmi sú tí, ktorí majú vysokú sociálnu inteligenciu označovanú ako EQ.

Ak by ste si mali tieto slová od niekoho zobrať, tak si ich vezmite práve z úst Weinera. Ten dáta čerpá zo zhruba 467 miliónov profilov používateľov používajúcich LinkedIn.

Programovanie je vraj mierne precenené, no aj tak patrí medzi najlepšie platené zamestnanie.

Aj napriek tomu je to zlatá baňa

Veľký dôraz sa kladie aj na budúcnosť, ktorá niektoré zamestnania doslova odrovná. Schopnosť kvalitnej, inteligentnej a empatickej komunikácie však nahradená tak skoro nebude. Aj naďalej však platí, že programátori patria medzi jedny z najlepšie platených zamestnaní. Platy sa môžu podľa krajiny zamestnania a seniority pohybovať aj na úrovni 4 000 € a viac eur mesačne, a to aj na našom trhu. V zahraničí to zväčša býva dvoj či trojnásobne viac.