Ďalší škandál: Na internet unikli osobné údaje 500 miliónov užívateľov služby LinkedIn

Telefónne čísla, emailové adresy, informácie o zamestnaní a ďalšie.

S únikmi osobných údajov sa doslova roztrhlo vrece. Naposledy sa v tomto smere riešil Facebook, ktorému unikli citlivé dáta o približne 533 miliónoch užívateľov. A žiaľ, teraz tu máme ďalší škandál.

Na internet tentokrát unikli údaje približne 500 miliónov užívateľov služby LinkedIn, píše server Pocketnow. Podľa CyberNews majú tieto dáta obsahovať napríklad celé mená užívateľov, ich telefónne čísla, emailové adresy či informácie o zamestnaní.

LinkedIn
FOTO: Wired

Hacker ponúka 2 milióny dátových záznamov ako dôkaz

Človek stojaci za týmto únikom ponúka približne 2 milióny dátových súborov ako vzorku, resp. dôkaz svojej “práce”. Zároveň prijíma ponuky na predaj všetkých nazbieraných dát, ktoré sa týkajú približne pol miliardy užívateľov služby LinkedIn.

Uniknutá vzorka je na hackerskom fóre dostupná za približne 2 doláre. Celá databáza sa však má ponúkať za až 4-cifernú sumu. Podľa všetkého si chce páchateľ nechať zaplatiť v kryptomene.

Aké konkrétne údaje sa v tejto databáze nachádzajú? Unikli ID profilov, korešpondujúce URL adresy, celé mená užívateľov, emailové adresy, telefónne čísla, informácie o zamestnaní a odkazy na sociálne siete. Našťastie to vyzerá, že sa medzi uniknutými dátami nenachádzajú platobné údaje či dôležité dokumenty. Vyššie spomenuté informácie však stále môžu byť zneužité na rôzne formy útokov, vrátane phishingu.

TIP REDAKCIE
Creality Ender-3 V2: TOP štartovacia 3D tlačiareň pre kutilov. Odteraz stojí už len 159 €

Používate LinkedIn? Svoju situáciu môžete skontrolovať

Ak ste jedným z užívateľov služby LinkedIn, môžete situáciu svojich dát skontrolovať v databáze CyberNews. Po otvorení odkazu budete presmerovaní na stránku, kde len zadáte svoj email a tak zistíte, či patríte medzi obete. Táto databáza sa pravidelne aktualizuje. Inak môžete aspoň posilniť zabezpečenie svojho konta do budúcna, a to zmenou hesla a nastavením dvojstupňovej autentifikácie.

K situácii sa vyjadril aj samotný LinkedIn. Tvrdí, že uniknuté dáta môžu obsahovať informácie prevzaté z iných stránok. “Počas nášho vyšetrovania sme zistili, že súbor dát, ktorý bol ponúknutý na predaj, je vlastne agregátom údajov získaných z niekoľkých webových stránok či spoločností.”

Total
3
Zdieľaní
Total
3
Zdieľať