Spoločnosť Google v októbri roku 2016 definitívne potvrdila, že už nevyrobí žiadny smartfón pod značkou Nexus. Tieto zariadenia nahradil rad smartfónov Pixel, ktoré však kráčajú v ich stopách.

Kvalitný hardvér je tak stále spojený s tou najčistejšou formou operačného systému Android, ktorý so sebou nesie pravidelné a rýchle aktualizácie, spoľahlivý chod zariadenia a bezpečnosť.

Smartfóny Pixel ale majú svojský dizajn a oproti Nexusom si v úvodzovkách polepšili aj po stránke predajnej ceny. Symbolickú bodku za líniou Nexus dáva Google poslednou bezpečnostnou aktualizáciou, ktorá bude doručená vlastníkom modelov Nexus 6P a Nexus 5X. Prvý menovaný vyrobil Huawei, druhý typ kórejské LG.

nexus 5X
Nexus 5X

Google zariadeniam garantoval dva roky veľkých softvérových inovácií a tri roky bezpečnostných aktualizácií. Poslednou zastávkou bol Android vo verzii 8.1 Oreo a posledná bezpečnostná záplata prichádza v týchto dňoch.

Google tak splnil čo sľúbil a ďalej už s aktualizáciami pokračovať nemusí. Možno ho ale presvedčia súčasní majitelia daných smartfónov a z dobrej vôle bude aktualizácie ešte nejakú dobu vydávať. Samozrejme, ide skôr o želanie ako o očakávané kroky.

Ak Nexus 6P a Nexus 5X stále používate, možno je načase poobzerať sa po novom kúsku, ktorý vám bude slúžiť rovnako dobre a rovnako dlho.