Koncept elektromobilu so značkou Volkswagen
Koncept elektromobilu so značkou Volkswagen

Nemecký gigant z automobilového priemyslu má v Ázii veľké plány. V Číne totiž začali výstavbu úplne novej fabriky, kde bude Volkswagen vyrábať iba elektromobily na jeho špeciálne navrhnutej platforme. Ročne ich tam vraj vzniknú státisíce.

Celý výrobný proces preto prispôsobia potrebám produkcie pokročilých hi-tech vozidiel na elektrický pohon. Z dostupných informácií vieme, že do výrobného plánu začlenia viacero typov vrátane malých aj veľkých SUVčiek. Chystá sa aj výroba systémov pre uskladnenie elektriny. To znamená, že chcú zároveň konkurovať i spoločnosti Tesla Energy, nielen Tesla Motors.

„Očakávame, že infraštruktúra začne s výrobou okolo roku 2020 s ročnou kapacitou 300 000 vozidiel. Produkcia bude zahŕňať čisto elektrické vozidlá skupiny SAIC VOLKSWAGEN, vrátane stredne veľkých a veľkých čisto elektrických SUV, ako aj batériové systémy. Prvým vozidlo, ktoré tam vznikne, je MEB-SUV od značky Volkswagen,“ prezradil gigant v tlačovej správe.

V novej fabrike plánujú vyrábať elektromobily na univerzálnej platforme MEB. Tú vyvinuli inžinieri z radov spoločnosti Volkswagen, aby dokázali držať krok s čoraz ostrejšou konkurenciou akou je napríklad Tesla. Ak by použili súčasnú architektúru so spaľovacími motormi, ktoré iba vymenia za elektromotory, tak to pocítia na slabom dojazde alebo pomalej akcelerácii. Jednoducho by nevyužili plný potenciál elektrického pohonu.