Motorola moto Z3 Play

RECENZIA Motorola Moto Z3 Play: Solídna žiletka

Motorola Moto Z3 Play bola predstavená pred niekoľkými málo týždňami, čo mi neuniklo. Úplne prvá generácia bola jedným z najlepších smartfónov, aký som kedy používal. Som preto rád, že sa mi do rúk aktuálna novinka dostala.

Motorola Moto Z3 Play bola predstavená pred niekoľkými málo týždňami, čo mi neuniklo. Úplne prvá generácia bola jedným z najlepších smartfónov, aký som kedy používal. Som preto rád, že sa mi do rúk aktuálna novinka dostala.

Motorola Moto Z3 Play si stále rozumie s príslušenstvom Moto Mods, ktoré sa mi už od začiatku páčilo. Unikátny spôsob rozšírenia funkcionality zariadenia ma stále dokáže zaujať. Ak ste k prvej generácii smartfónu dostali JBL modul, reproduktor, fungovať bude aj s treťou generáciou smartfónu.

Ponuka tohto príslušenstva sa medzičasom ešte viac rozšírila a potešilo ma, že som priamo v balení našiel Incipio offGRID Power Pack – modul, ktorý slúži ako power banka. Okrem neho sa v balení nachádzajú štupľové slúchadlá s plochým vodičom a priloženou redukciou pre USB C. Áno, 3,5 mm rozhranie chýba. Adaptér a USB C vodič je v krabičke prirodzene tiež.

Technická špecifikácia Moto Z3 Play

  • 156,5 x 76,5 x 6,75 mm(!), 156 gramov
  • Sklo (Gorilla Glass 3), hliník (6000), p2i odolnosť voči vode a prachu
  • OLED displej, 6,01″, 1080 x 2160 pixelov, 18:9, pomer 77,9%
  • Snapdragon 636, 4 GB RAM
  • 64 GB úložisko + microSD
  • 12 Mpx (f/1.7, 1.4µm, PDAF) + 5 Mpx
  • 8 Mpx selfie (f/2.0, 1.12µm)
  • 3000 mAh, Turbo Power nabíjanie, USB C
  • OS Android 8.1 v takmer čistej podobe
  • Dual SIM, dual band WiFi, Bluetooth 5.0, snímač odtlačkov, OTG

Vynikajúca konštrukcia, horšia ergonómia

Motorola Moto Z3 Play je neuveriteľnou žiletkou s hrúbkou 6,75 milimetra, čo je veľmi pôsobivé. Chrbát je plochý, bez akýchkoľvek zaoblení. Do očí bije citeľne vystupujúci segment s dvojitým fotoaparátom, vďaka ktorému zariadenie ľahšie zdvihnete zo stola a okrem toho pomáha držať na mieste moduly Moto Mods.

Konštrukcia je až prekvapivo kvalitná. Počas intenzívneho používania som nevyrobil väčší škrabanec alebo inú deformáciu. Páčilo sa mi tiež decentné modré farebné prevedenie a lesklá povrchová úprava zadnej strany. Za takéto prevedenie by sa nemusela hanbiť žiadna vlajková loď s ďaleko vyššou cenou.

motorola moto Z3 Play

Prednú stranu obsadil displej s moderným pomerom strán 18:9 a veľkou uhlopriečkou. Hlavne horizontálne orámovanie je štíhlejšie, ktoré inak kazilo vzhľad predošlých generácií. Prevedenie a dizajn je originálny, čo sa v preplnenej strednej triede cení možno viac ako v top-end kategórii.

Žiaľ, práve vďaka prevedeniu trpí ergonómia. Motorola Moto Z3 Play nepatrí do malých rúk. Absencia zaoblenia zadnej strany zhoršuje manipulačný komfort, ktorý našťastie nekazí výborná váha 156 gramov. Okamžite by som si kúpil jeden z krytov Moto Style Shell, ktorý ergonómiu a držanie v ruke vylepší, ochráni zadnú lesklú stranu a príliš nepodvihne váhu (cca +25 gramov). Okrem toho je k dispozícii hneď viacero štýlových prevedení a predávajú sa za menej ako 20 EUR.

moto Z3 Play

Snímač odtlačkov sa nachádza v pravej hrane konštrukcie, čo mi robilo nemalé problémy. Nie som pravák, čiže mi z pohľadu palca umiestnenie nevyhovovalo. Horšie ale boli náhodné dotyky na snímač pri vkladaní smartfónu do vrecka nohavíc a podobne. Buď som ho nechtiac odblokoval, alebo len falošne vibroval pri dotyku s iným prstom. Na druhú stranu, rozpoznávanie je špičkové a rýchle, doslova bezchybné.

motorola moto Z3 Play

Hlavné tlačidlo sa však nachádza na ľavej strane, na čo som si v mojom ľavorukom prípade zvykol ľahko. Ovládače majú výbornú odozvu.

žiadne IPS LCD ale OLED

Zvykli ste si v dostupnejšej strednej triede na lacnejšie LCD IPS obrazovky? Tu na ne zabudnite. Veľký, krásny OLED displej s dokonalou čiernou je jedným z dôvodov, prečo by som si Moto Z3 Play v tejto triede zariadení vybral.

Potešil ma pomerne vysoký jas, v nastaveniach som si rád prispôsobil teplotu farieb (od výroby sú farby mierne teplejšie) a režim zobrazenia. Hlavne multimediálnemu obsahu doslova lahodí režim Živé farby.

moto Z3 Play

Druhé veľké plus u mňa vyčaroval softvér. Aj keď hneď napíšem, že ho drobné chyby neobchádzali. Moto Z3 Play beží pod takmer čistým operačným systémom Android vo verzii 8.1 Oreo. Dopĺňajú ho iba tzv. Moto Akcie, ktoré sú praktické.

moto akcie

Zatrasením som aktivoval LED svetlo, prítomný je filter modrého svetla s automatickou aktiváciou podľa času, nerušivé upozornenia na vypnutej obrazovke, snímanie obrazovky dotykom trhoch prstov, prehľad o spotrebe energie a úložnom priestore…dodatočné funkcie čistého systému som rád používal. Takmer všetky. Chválim ovládanie gestami, ktoré taktiež nájdete v Moto akciách. Zvykol som si okamžite a nemenil by som. Už sa teším na natívne gestá v OS Android Pie.

Drobné CHYBy

Teraz k tým chybám. Systém by si zaslúžil o niečo dokonalejšiu optimalizáciu. Ovládanie gestami sa napr. občas zaseklo (gesto späť potiahnutím vľavo). Teda hlavne v aplikáciách sociálnych sietí pri aktívnej Gboard klávesnici.

Raz sa mi pri zdielaní fotografie z galérie Google Fotky, do ktorej som sa prepol priamo z fotoaparátu, nezobrazilo menu, resp. cieľové aplikácie zdieľania. Musel som aplikácie na pozadí takzvane zabiť a do galérie prejsť z domácej obrazovky.

Automatické otáčanie obrazovky si sem-tam tiež dalo nejakú tú sekundu na čas. Hlavne pri presmerovaní na YouTube, napr. z odkazu v prehliadači Chrome. Šikovnejší nájdu aj chybičku v preklade popisov nastavení.

moto z3

Aby to nevyznelo zle, systém je veľmi rýchly a svižný, žiadne trhanie som nezaznamenal, neobsahuje žiadny vopred nainštalovaný zbytočný balast a používa sa s úplnou ľahkosťou. Všimol som si ale detaily, ktoré často o mnohom vypovedia. Pozor, Moto Z3 Play nie je napriek (takmer) čistému systému súčasťou programu Android One, ktorý sľubuje skutočne rýchle a pravidelné aktualizácie. Nevadí. Výrobca už update na Android 9 Pie ohlásil.

TIP REDAKCIE
Elektrické lietadlo od Rolls-Royce skóruje: Prekonalo rýchlosť 623 km/h!

Vzhľadom na kategorizáciu som bol spokojný s pamäťovou výbavou a výkonom.  Optimálne 4 GB operačnej pamäte sa snúbia so 64 GB úložiskom. 32 GB by už bol problém. Hybridný slot pre dvojicu SIM kariet znesie 256 GB médium. Chýbal mi kvalitnejší reproduktor a tiež slúchadlo.

Moto Z3 Play

Snapdragon 636 zabezpečil dostatok výkonu pre všetky, aj náročnejšie operácie a aplikácie. Zbytočne nepreplnený softvér hardvér zvláda lepšie, vďaka čomu som ocenil viac ako obstojný multitasking alebo funkciu rozdelenej obrazovky.

Naopak, sklamal ma herný výkon. Pri snahe zabaviť sa aktuálnym hitom PUBG Mobile som natrafil na nie zrovna plynulý chod hry, a to aj pri tých najnižších nastaveniach. Škoda. Počas víkendovej turistiky ma potešilo spoľahlivé GPS aj ku vzťahu k spotrebe energie.

Schopná výbava pre snímanie fotografií

Motorola Moto Z3 Play má duálny fotoaparát, ktorý dokáže zhotoviť veľmi pekné fotografie, obzvlášť počas slnečného dňa. Nočné snímky podľa mňa až zbytočne presvetľuje. Na fotkách toho vidíte viac, no šum kvalitu degraduje.

moto Z3 Play

Spokojný som bol aj s hĺbkou ostrosti v režime pre snímanie portrétov. Na danú triedu je podanie veľmi dobré. Selfie kamera účel splní rovnako dobre a okrem toho odomkne zariadenie rozpoznaním tváre. Pri horších svetelných podmienkach na takéto rozpoznávanie ale zabudnite.

Aj keď Moto Z3 Play dokáže natočiť pekne ostré video v 4K rozlíšení, zostal som pri klasickom FHD so snímkovaním 30 FPS. Len tento formát je totižto stabilizovaný. Aj keď by stabilizácia cenu zrovna nevyhrala. Silnejšou stránkou je určite fotografia ako video.

moto Z3 play

Aplikácia fotoaparátu neobsahuje 600 režimov ani vám do tváre nekričí žiadna poznámka o umelej inteligencii. Aplikácia je jednoduchá, rýchla a funkčná. Nájdete v nej panorámu, zvýraznenie farieb, automatické HDR, (odporúčam skôr manuálne riadenie) skener textu a filtre pre tvár – rozumej zajačie uši a iné zvieratká.

Pár zhotovených fotografií s vami zdieľam v galérii nižšie.

Výdrž na jedno nabitie je niečo, čo ma pri Moto Z3 Play nemenej zaujímalo. Aj ten najkrajší displej je vám nanič, pokiaľ vám o pol dňa zhasne kvôli vybitému akumulátoru. Smartfón samotný má 3000 mAh batériu. Dodatočný modul Incipio offGRID Power Pack obsahuje ďalších 2220 mAh energie.

Dobrá výdrž na jedno nabitie, poriadne rýchle nabíjanie

Zo začiatku som smartfón používal len s aktívnym modulom v efektívnom režime prevádzky. Výdrž bola výborná. Dva dlhé a užívateľský pomerne náročné dni som možno ani nečakal. Problémom je, že pri takomto užívaní je zariadenie aj s pripojeným modulom jednoducho ťažké. Spolu s Incipio MotoMod váži smartfón viac ako 220 gramov, čo už je nekomfortné.

moto Z3 Play

Smartfón sám o sebe mi na jedno nabitie vydržal fungovať 14 – 16 hodín pri bežnom užívaní bez akéhokoľvek úsporného režimu. Hodinové YouTube video v HD kvalite, pri 3/4 jase obrazovky a 4G pripojení napríklad spotrebuje 10 percent z kapacity batérie. Produktívnu časť dňa tak výdrž hravo pokryje. Incipio MotoMod je dobre mať poruke v taške, v aute alebo v kancelárii ako akútny zdroj energie, povedzme na mieru ušitú power banku.

Ak niekde cestujete na jednu noc, ani nepotrebujete brať nabíjačku. Stačí mať po ruke len spomínaný modul. Zaujímavé sú ďalšie čísla. Ak som plne nabitý modul pripojil k smartfónu s vybitou batériou, dokázal smartfón nabiť na 58-percentnú kapacitu za asi dve hodiny. 

moto Z3 play

Výborné je nabíjanie, presnejšie jeho rýchlosť. Po desiatich minútach sa batéria smartfónu nabila na 19 percent. Po pol hodine na nabíjačke v lište svietila presná polovica z kapacity. Za jednu hodinu a päť minút som získal 91 percent energie akumulátora s čím sa už dá hravo vyraziť do sveta. Ak budete cez smartfón nabíjať aj modul, ten sa do plnej kapacity nabije za hodinu a pol.

solídny smartfón

Som rád, že ma Moto Z3 Play nesklamala ani v tretej generácii. Konkurencia je v tejto triede silná a v niektorých prípadoch možno spotrebiteľsky lákavejšia. Ak ale chcete vlastniť jedinečný, nikým nenapodobnený a stále veľmi dobrý kúsok zo strednej triedy, Motorola Moto Z3 Play je tu pre vás. Kúpiť ju viete už za 399 EUR, a to je fajn.

moto Z3 Play

Za tieto peniaze napríklad láka inak vynikajúca Nokia 7 Plus (recenzia TU), nejaké modely od Honor, Xiaomi… v strednej triede je z čoho vyberať. OLED obrazovka by mi však určite chýbala. Za zmienku tiež stojí rozmerovo menší Samsung Galaxy A8 2018 (recenzia TU), ktorého cena medzičasom klesla. Ak niečo viac, tak OnePlus 6, za ktorý si treba nejakú tú stovku navyše priplatiť.

Moto Z3 Play je povinnou jazdou pre vlastníkov predošlých generácií, ktorí tiež vlastnia aj nejaký ten Moto Mods modul. Stále ho totiž môžu používať.

Total
9
Zdieľaní
Total
9
Zdieľať