Ochrnutie dolných končatín už nemusí byť vďaka elektrostimulácii doživotnou diagnózou

Nová liečba ochrnutia dolných končatín dokázala, že ľudia s touto diagnózou nemusia zostať do konca svojho života pripútaní na vozík.

Nová liečba ochrnutia dolných končatín dokázala, že ľudia s touto diagnózou nemusia zostať do konca svojho života pripútaní na vozík. Podľa všetkého budú môcť znova chodiť vďaka zariadeniu, ktoré do ich chrbtice vysiela elektrickú stimuláciu.

Liečba pomocou tohto zariadenia začína najskôr 22 týždňovou fyzickou terapiou, aby sa lekári uistili, že človek, ktorý si ňou prechádza, nedokáže sám získať späť schopnosť chodiť. Potom neurochirurgovia implantujú elektródu do chrbta postihnutého. Použitím bezdrôtového ovládača môžu zariadenie riadiť a vysielať impulzy elektrického prúdu priamo do pacientovej chrbtice.

Takto sa postarali o 29-ročného muža, ktorý mal nehodu na snežnom skútri a výsledky sú veľmi úspešné. Pacient teda už začína pomaly chodiť. Výskumníci vyskúšali mnoho kombinácií tejto elektrickej simulácie a aj to mu pomohlo urobiť prvé malé krôčiky. Napriek tomu, že sa na začiatku trochu trápil a musel používať zrkadlo aby kontroloval polohu svojich nôh pretože v nich nemá cit, to nakoniec s malou pomocou trénerov zvládol.

TIP REDAKCIE
X-Tron X10 Pro: MONŠTRUM na 2 kolesách má dva 1 600 W motory a maximálku až 70 km/h!

Nie je to po prvýkrát, kedy človeku pomohla chodiť elektrická stimulácia 

Je úplne jasné, že za týmto úspešným vedeckým zázrakom stojí elektrická stimulácia, pretože keď ju výskumníci vypli, muž už chodiť nemohol. Zlou správou však je, že nemajú poňatia, prečo táto liečba funguje. Ďalším krokom vedcov je teda zistiť, či elektrická stimulácia dokáže pomôcť aj iným pacientom.

Total
9
Zdieľaní
Total
9
Zdieľať