motorola tit

Motorola oslavuje 90. narodeniny. Toto sú jej kľúčové produkty

Spoločnosť Motorola dnes oslavuje okrúhle 90. výročie svojho vzniku. Presne 25. septembra roku 1928 založili bratia Paul a Joseph Galvin v americkom meste Chicago spoločnosť Galvin Manufacturing Corporation – predchodcu dnešnej Motoroly. 

Spoločnosť Motorola v dnešných dňoch oslavuje okrúhle 90. výročie svojho vzniku. Presne 25. septembra roku 1928 založili bratia Paul a Joseph Galvin v americkom meste Chicago spoločnosť Galvin Manufacturing Corporation – predchodcu dnešnej Motoroly. 

Spoločnosť vtedy mala iba piatich zamestnancov, ktorí sa podieľali na vývoji prvého a jediného produktu. V prebehu nasledujúcich 90 rokov sa spoločnosť podpísala hneď pod niekoľkými inováciami, ktoré zmenili smerovanie technologického priemyslu.

História spoločnosti je dlhá a obsiahla, rezonujú v nej nepopierateľné úspechy, zaujímavosti, ale aj krízy a hlavne množstvo revolučných produktov. Pár z nich si pripomenieme v riadkoch nižšie.

V úvode sme spomenuli Galvin Manufacturing Corporation, spoločnosť, ktorá bola neskôr premenovaná na Motorola Incorporated. Čo však zmene názvu predchádzalo? Autorádio. Galvin Manufacturing predstavil v roku 1930 rádio do auta, ktoré tvorcovia pomenovali Motorola. Pomenovanie vzniklo spojením slov motor (auto, motorové vozidlo) a ola (zvolanie, zvuk). Značka tak odkazovala na „zvuk v pohybe“.

motorola
Prvé komerčné auto rádio Motorola stavalo na dostupnejšej cene, jednoduchej inštalácii a ovládaní. / hagerty.com

Značka sa v priebehu času stala natoľko populárnou, že došlo k premenovaniu celej spoločnosti. Udialo sa tak v roku 1947, odkedy spoločnosť oficiálne vystupovala pod názvom Motorola Incorporated.

V úvode sme tiež spomínali piatich zamestnancov a prvý produkt – battery eliminator. Išlo o menič napätia, vďaka ktorému bolo možné napájať domáce rádiá na batérie z bežnej elektrickej siete. Odpadlo tak neustále vymieňanie vybitých batérii za nabité.

motorola
Takto vyzeral prvý produkt spoločnosti Motorola, menič napätia battery eliminator. / news.18.com

V roku 1943 si spoločnosť Galvin Manufacturing pripísala ďalší úspech. Vyrobila prvé obojsmerné prenosné FM rádio na svete. Toto rádio – vysielačka walkie-talkie, bolo vyrábané pre americkú armádu. Jeden z členov armády ho musel niesť na chrbáte, keďže zariadenie vážilo takmer 16 kilogramov. Dosah vysielania sa počítal v desiatkach kilometrov.

motorola
Počiatky obojsmernej FM komunikácie boli ťažké. Doslova. / cnn.com

Motorola odštartovala modernú mobilnú komunikáciu. Prvý mobilný telefón na svete Motorola DynaTAC 8000x vznikol v roku 1983 a na trh sa dostal o rok neskôr. Mobil vážil 794 gramov a stál 4 000 dolárov. Dovoliť si ho tak mohol iba málokto.

Motorola DynaTAC 8000x
Motorola DynaTAC 8000x – 30 minút nepretržitého hovoru a potom 10 hodín nabíjania / motorola.com

Pravým opakom je žiletka, Motorola RAZR V3, ktorá v roku 2004 prišla s rekordne štíhlou hliníkovou konštrukciou do V. Mobilný telefón vďaka svojmu vzhľadu dotváral osobitný štýl vlastníka a mnohí ho považovali za akýsi technologický módny doplnok. Faktom je, že Motorola RAZR V3 sa stala najpredávanejšou „vyklápačkou“, ktorá má na konte 130 miliónov predaných kusov.

TIP REDAKCIE
Trump chystá vlastnú sociálnu sieť: TRUTH Social môže prísť už v roku 2022!
vyklapacka
Motorola RAZR V3 / sohu.com

Čo má Motorola spoločné s cestou na Mesiac misie Apollo 11? Komunikáciu, presnejšie prvé slová, ktoré putovali z Mesiaca na Zem. Neil Armstrong ich vyslovil do transpondéra značky Motorola, ktorý na Zem preniesol aj pamätnú vetu: „Toto je malý krok pre človeka, ale veľký skok pre ľudstvo“.

Technológiu od Motoroly využil aj horolezec Rod Bader, ktorý si na vrchol hory Mount Everest vzal Motorolu MOTORIZR Z8 a uskutočnil prvý hlasový hovor z najvyššieho miesta na Zemi.

motorola
Prvé slová vyslovené na Mesiaci sa k Zemi dostali vďaka transponderu Motorola / motorola.com

Motorola začala postupne expandovať v roku 1952, kedy otvorila v Toronte a v Kanade svoje prvé medzinárodné pobočky. Rast napredoval a značka sa začala udomácňovať aj v Európe, v Latinskej Amerike, v Ázii alebo v Tichomorí.

Dnes je Motorola rozdelená na dve divízie –  Solutions a Mobility. Druhá menovaná divízia sa v súčasnosti nachádza v rukách spoločnosti Lenovo. Na starosti má vývoj riešení a zariadení mobilného a počítačového priemyslu. Po celom svete Motorola dovedna zamestnáva 15 000 ľudí (Statista, 2017).

motorola
Úvodná zostava Moto Mods so smartfónom Motorola Moto Z / aarp.org

V súčasnosti je Motorola známa hlavne kvôli smartfónom Moto, ktoré boli premiérovo predstavené v roku 2016 s príslušenstvom Moto Mods. Toto príslušenstvo je jedinečné. S modulárnou koncepciou sa na trhu nepresadil žiadny iný výrobca. Príslušenstvo Moto Mods je navyše kompatibilné so všetkými generáciami smartfónov Moto Z až do súčasnosti.

Moto Mods môžete použiť ako externý zdroj energie, reproduktor, projektor, foto doplnok Hasselblad, mini tlačiareň Polaroid alebo herný ovládač. Z najnovších zariadení sa v našich rukách nedávno ocitol dobre vybavený model Moto Z3 Play, ktorý zastupuje strednú triedu.

Všetky dôležité míľniky spoločnosti nájdete na oficiálnej stránke Motorola, kde sú prehľadne zoradené na časovej osi.

Total
3
Zdieľaní
Total
3
Zdieľať