Apple A12 Bionic

Čipset Apple A12 Bionic má o šialených 70 % viac tranzistorov než A11

Apple iPhone XS a iPhone XS Max poháňa nový čipset A12 Bionic, ktorý 7 nm výrobným procesom vyrába spoločnosť TSMC.

Apple iPhone XS a iPhone XS Max poháňa nový čipset A12 Bionic, ktorý 7 nm výrobným procesom vyrába spoločnosť TSMC. Rovnaký procesor bude neskôr poháňať aj iPhone XR, ktorý sa však na trh dostane až 26. októbra.

Čipset je to skutočne svetový. Stačí sa pozrieť na porovnanie s jeho minuloročnou verziou, Apple A11 Bionic. Ten ponúkal hustotu tranzistorov 49 miliónov na jeden milimeter štvorcový. Jednotlivé tranzistory v A12 Bionic sú podstatne menšie, čo Apple umožnilo využiť väčší počet. Aký veľký? Až o 70 %, tvrdia experti. To teda znamená, že na jeden milimeter štvorcový v A12 Bionic pripadá neskutočných 83,9 miliónov tranzistorov. Celkovo ich je v čipe 6,9 miliardy.

Vojna v dodávaní modemov

Práve výroba čipsetov je jedna z mála oblastí, v ktorej sa Apple musí spoľahnúť na iné spoločnosti. Od roku 2011 do roku 2015 im dodával čipsety exkluzívne Qualcomm. V rokoch 2016 a 2017 si dodávky rozdelili Qualcomm a Intel. Apple sa však so spoločnosťou Qualcomm nezhodli a rozhodli sa na seba podať žaloby. Výrobca čipov Apple obviňuje z toho, že jeho tajné metódy podsúva konkurenčnému Intelu. Niet sa teda čomu čudovať, že v tomto roku je exkluzívnym dodávateľom modemov práve Intel.

TIP REDAKCIE
Od žartu až po skutočný produkt: Xbox začína s predajom svojej mini chladničky, príde aj na Slovensko!

Apple však plánuje spraviť veľký krok. Od roku 2020 by sa mali v iPhonoch objaviť ich vlastné modemy. Práve v tomto roku sa zároveň očakáva, že do iPhonov pribudne 5G konektivita.

Total
6
Zdieľaní
Total
6
Zdieľať