vespa

Elektrická Vespa sa začne v Európe predávať v októbri. Chystá sa aj hybridná verzia

To, že legendárny taliansky skúter Vespa presedlá na čisto elektrický pohon bolo oficiálne známe už minulý rok v novembri. Výrobca, spoločnosť Piaggio, vtedy na podujatí EICMA Motorcycle Show priblížil parametre a plánované obdobie spustenia predaja.

To, že legendárny taliansky skúter Vespa presedlá na čisto elektrický pohon bolo oficiálne známe už minulý rok v novembri. Výrobca, spoločnosť Piaggio, vtedy na podujatí EICMA Motorcycle Show priblížil parametre a plánované obdobie spustenia predaja.

Vespa Elettrica sa mala začať predávať tento rok, čo sa aj stane. Skúter Vespa, z taliančiny osa, poženú batérie, ktoré vystačia na prejdenie 100-kilometrovej vzdialenosti, čo je pre mestské a prímestské ulice viac ako dostatočné.

Nabíjanie potrvá štyri hodiny, čo je taktiež fajn. Malý motocykel sa stihne nabiť počas noci alebo času, ktorý užívateľ strávi v práci. Batérie by mali zniesť viac ako 1000 nabíjacích cyklov, po ktorých akumulátory stratia asi 20 percent zo svojej pôvodnej kapacity. Vespa nebude lenivá.

V podstate bude možno výkonnejšia ako bežné „päťdesiatky“, ktoré v aktuálnom letnom období stretávame na cestách často. V ekonomickom režime jazdy je maximálna rýchlosť obmedzená na 30 kilometrov za hodinu. Vespa si pohodlne poradí aj s vyššími rýchlosťami, pri ktorých však treba počítať s kratšou dojazdovou vzdialenosťou.

vespa
Piaggio

Tiché mestské vozítko so stále sympatickým retro dizajnom bude mať displej a inteligentné funkcie. Okrem bežných prevádzkových údajov zobrazí mapu s navigáciou alebo blízke vozidlá a chodcov v rámci automatickej detekcie.

TIP REDAKCIE
OnePlus 10 Pro oficiálne: Prvotriedny výkon si najskôr užijú zákazníci v Číne

Výrobca plánuje v neďalekej budúcnosti predávať aj hybridnú verziu Vespa Elettrica X, pri ktorej spomína dojazd na úrovni 200 kilometrov.

Vespa Elettrica

Vespa Elettrica sa podľa správy serveru Engadget začne v Európe predávať už v októbri, teda o pár týždňov. Na trhy v USA a v Ázii dorazí začiatkom roka 2019. Kamenné predajne ale nehľadajte. Aspoň zo začiatku.

Skúter si objednáte online, prostredníctvom internetových stránok výrobcu. Podobne ako napríklad Teslu. Stále nám chýba posledný a veľmi dôležitý údaj – cena. Zatiaľ sa špekuluje iba o forme prenájmu s mesačnou platbou.

vespa
Piaggio

Koľko bude Vespa Elettrica skutočne stáť, poprípade aký model predaja výrobca zvolí, je tak stále otázne, čo vyvoláva obavy o vyššej cene. Snáď Piaggio sumu zbytočne neprestrelí.

Značka Vespa existuje od roku 1946, kedy si ju zaregistroval sám zakladateľ spoločnosti Enrico Piaggio. Spoločnosť dodnes sídli v provincii talianskeho mesta Pisa známej ako Pontedera.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať