Ilustračný obrázok (FOTO geralt / pixabay.com)

Svet sa pomaličky, ale isto mení. Doba, kedy boli ľudia nenahraditeľní, odchádza a namiesto nej prichádza éra, v ktorej jedného dňa predčí technika okolo nás jej tvorcov. V tomto doslova ukážkovom príklade si zahrala hlavnú rolu umelá inteligencia.

Umelá inteligencia s autentickým názvom BioMind, pretože zvládla podľa dostupných informácií diagnostikovať potenciálne nebezpečný nádor nielen rýchlejšie, ale dokonca aj spoľahlivejšie než ostrieľaní odborníci z oboru. Súťaž s doktormi prebehla v čínskom meste Peking.

Na 225 prípadov stačilo dobre pripravenej neurónovej sieti iba 15 minút, pričom jej miera presnosti vystrelila až na 87 percent. Až 15 doktorov z mäsa a kostí ju malo na čísle chabých 66 percent. A aby toho náhodou nebolo málo, trvalo im to raz toľko, čiže slušných 30 minút.

Teraz si predstavte, čo bude z BioMind, ktorá ich porazila až v dvoch kolách po sebe, o takých 5 alebo až 10 rokov.

Spomínaná príprava prebiehala prostredníctvom až niekoľkých desaťtisícov obrázkov, kde boli vyobrazené rôzne podoby rakoviny mozgu. To umožnilo inteligentnému počítaču, aby vedel počas súťaže s renomovanými špecialistami z Číny rozpoznať, kedy ide o vážny problém a kedy pre zmenu nie.