Sleduj softvér od NVIDIE, ktorý opraví zrnité fotografie behom okamihu

0
softver

Experti zo spoločnosti NVIDIA, Aalto University a MIT vyvíjajú pokročilý softvér, ktorý dokáže behom krátkej chvíle výrazne vylepšiť kvalitu fotografií. Špeciálny algoritmus využíva schopnosti strojového učenia. 

Asi najväčším nepriateľom fotografie je šum, s ktorým sa najčastejšie stretnete pri fotografovaní v zlých svetelných podmienkach. Súčasné vlajkové smartfóny dokážu vyhotoviť impozantné snímky, pričom v tejto oblasti nastal v posledných rokoch významný posun vpred.

Fyzická veľkosť obrazových snímačov sa ale tak jednoducho oklamať nedá. Senzor vzhľadom na veľkosť samotného zariadenia nemôže byť veľký. Za určitý čas tak obrazový snímač nedokáže zozbierať toľko svetla, ako napríklad veľké DSLR fotoaparáty.

Nedostatok svetla smartfóny kompenzujú vyššou citlivosťou na svetlo, známou ako ISO. Vďaka vyššej hodnote ISO síce získate svetlejšiu fotografiu, no zároveň aj šum. Fotografovanie z ruky v zlých svetelných podmienkach preto nemusí a väčšinou ani neprinesie želaný výsledok. Výrobcovia smartfónov si pomáhajú softvérom, zložitými algoritmami.

softver

Ako dobrý príklad poslúži Google Pixel 2, ktorý má iba jeden primárny fotoaparát. Vynikajúce foto výsledky má z časti na svedomí práve softvér, obzvlášť režim HDR+, ktorý je skutočne pôsobivý.

NVIDIA však ukázala niečo, čo vyzerá ako dokonalý liek na zrnité fotografie. Umelá inteligencia opraví zrnité snímky s výrazným šumom behom okamihu. Softvér ale nepotrebuje tzv. čistú vzorku, peknú a kvalitnú snímku, na základe ktorej by nekvalitnú fotografiu upravil.

TIP REDAKCIE
Ako vyzerajú snehové vločky pod mikroskopom? Pozri si detailné snímky profesora fotografie

Je viac menej isté, že táto, poprípade jej podobné technológie v budúcnosti výrazne zvýšia kvalitu fotografií zhotovených malými zariadeniami, akými sú smartfóny, akčné kamery a pod.

Tak skoro to ale nebude. Hardvér, ktorým NVIDIA zložité algoritmy poháňala, je niekde na úrovni veľkých dátových centier. Pre spustenie ukážkového videa ale vlastné dátové centrum nepotrebujete. Sledujte, ako funguje oprava fotografií v praxi.