Prehliadač Chrome spotrebuje viac RAM. Stojí za tým nový bezpečnostný prvok

Nenažranec

0
chrome

Internetový prehliadač Chrome je povestný svojou nenásytnosťou na zdroje, hlavne teda na operačnú pamäť. Ak sa vám zdá, že desktopová verzia prehliadača žerie viac RAM-ky, zdanie to nie je. Máte pravdu.

Chrome pre pevné počítače od verzie 67 skutočne konzumuje viac operačnej pamäte. Ide asi o 10 – 13-percentný nárast spotreby. Nová verzia prehliadača totižto obsahuje zaujímavú bezpečnostnú funkciu, kvôli ktorej k nárastu spotreby došlo.

Chrome po novom izoluje internetové stránky, ktoré v prehliadači spúšťate. To znamená, že internetové stránky nebudú môcť pristupovať k údajom na inej internetovej stránke, ktorú používate.

Ak v jednom okne otvoríte stránku so škodlivým kódom, o ktorého existencii vedieť nemusíte, a v druhom web internetového bankovníctva, procesy budú navzájom izolované a škodlivý kód nezíska z druhého webu napríklad vaše prihlasovacie údaje či zadávané heslo.

via GIPHY

Ochrana z časti vychádza zo zraniteľností Spectre a Meltdown procesorov Intel, ktoré umožnili škodlivým procesom čítať akúkoľvek pamäť (aj kernel) bez náležitých oprávnení. Automaticky sa ponúka otázka, či sa inovácia dotkne aj verzie prehliadača pre mobilné zariadenia. Zatiaľ nie.

Autori majú obavy, že by zvýšená spotreba operačnej pamäte mohla spôsobiť pri mobilných zariadeniach problémy. Ak však vývojári zapracujú na optimalizácii, dokonalejšiu ochranu by sme uvítali aj pri mobilných zariadeniach.

Ak ste s touto správou s desktopovým Chrome definitívne skončili, skúste napríklad svižný Firefox Quantum.