Ilustračný obrázok (FOTO IntelFreePress / flickr.com)

Odborníci z výskumného centra spoločnosti Microsoft pracujú na technologickom riešení, ktoré nám jedného dňa umožní ovládať elektronické zariadenia okolo nás bez fyzického kontaktu. Systém bude totiž reagovať na pohyby našich rúk priamo vo vzduchu pred displejom.

Vďaka tomu by sme v niektorých prípadoch mohli plnohodnotne nahradiť tradičnú interakciu, čiže kombináciu myšky a klávesnice, respektíve dotykový kontakt so zobrazovacím panelom. Takáto inovácia vie výrazne spríjemniť používanie tabletu alebo laptopu a zlepšiť tak naše súčasné používateľské skúsenosti. Miesto uchopenia príslušenstva totiž stačí iba trošku pohnúť s vystretým ukazovákom.

Vyplýva to i z jednoduchého náčrtu, ktorý je súčasťou v uplynulých dňoch verejne publikovaného patentu amerického giganta, informuje web PatentlyMobile. Jeho obsah vysvetľuje, akoby takáto bezdotyková interakcia medzi používateľom a elektronickým zariadením mohla fungovať.

Vyvíjaný systém z dielne spoločnosti Microsoft využíva vstupný hardvér, ako je napríklad kamera s kapacitami snímať hĺbku, aby vedel sledovať pohyb končeka prsta používateľa. Keď ho vykoná, v tom okamihu zrealizuje pohyb aj kurzor na displeji. Bezkontaktné kliknutie vie byť zase uskutočnené prostredníctvom špecifického gesta ruky, napríklad zovretím dlane.

via PatentlyMobile.com

Zrejme v Surface

Patentovaný systém by mohol mať svoju premiéru v elektronike zo Surface portfólia giganta. Kedy ale nastane deň D, nie je momentálne známe.

Ak to Microsoft s týmto spôsobom ovládania myslí smrteľne vážne, tak načasovanie pridelenia patentu nebude žiadna veľká náhoda. Keby sa tak stane vo výraznom predstihu pred príchodom samotnej technológie na pulty obchodov, poskytol by dotieravej konkurencii potenciálne nebezpečnú dávku inšpirácie.