Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok

Najväčšia sociálna sieť pracuje na vlastných satelitoch, prostredníctvom ktorých bude Facebook vedieť kdekoľvek na svete poskytnúť pripojenie k digitálnej diaľnici. Projekt nesie názov Athena a ide v podstate o akúsi náhradu za zrušené internetové drony.

Vývoj najskôr odhalili dokumenty, ktoré publikoval web Wired a neskôr prišiel rad aj na oficiálne potvrdenie.

Inžinieri tak po neúspešnom projekte Aquila presmerovali svoju pozornosť na neporovnateľne efektívnejšie riešenie, aké v neďalekej budúcnosti využije aj vesmírna spoločnosť SpaceX. Už dlhšie je totiž známe, že tá podobne, ako sieť Facebook, buduje vlastnú konšteláciu internetových satelitov, aby mohla poskytovať vysoko rýchlostné pripojenie bez jedinej bariéry.

„Hoci vám momentálne nemôžeme o špecifických projektoch nič bližšie povedať, veríme, že satelitná technológia reprezentuje veľmi dôležitý faktor pre vznik ďalšej generácie širokopásmovej infraštruktúry, pretože nám umožní priniesť širokopásmovú konektivitu do odľahlých regiónov, kde je pomalé alebo neexistujúce pripojenie k internetu,“ uviedol hovorca sociálnej siete pre Wired.

Kedy však hodlajú spustiť ostrú prevádzku, zatiaľ ani len netušíme. SpaceX už stihla so svojím ambicióznym satelitným systémom Starlink zahájiť ostrý test. V tom je zaangažovaná dvojica čerstvo vyrobených internetových satelitov, ktoré ešte v prvej polovici tohto roka vyniesli nosnou raketou Falcon 9 na nízku obežnú dráhu Zeme, aby začali s ich prevádzkou.