Európa je už dlhú dobu pod drobnohľadom družíc, ktoré sledujú každú zmenu v počasí, vegetácií a všeličom inom. Krásnym príkladom sú nové dáta zo systému Sentinel, ktorý spravuje niekoľko družíc snímajúcich zemský povrch. Ich cieľom je pozorne pozorovať životné prostredie. O snímkach informoval server VTM.

Vedci nedávno zverejnili aký veľký dopad na životné prostredie môže mať poriadne suché a horúce leto. Snímka vľavo vznikla koncom júna, tá vpravo zas koncom júla, presnejšie uplynulú stredu. Rozdiel medzi oboma zábermi je obrovský. Zatiaľ čo sa starý kontinent koncom júna zelenal, mesiac na to už skôr pripomína jeseň.

Družice Sentinel sú schopné merať aj iné zaujímavé dáta ako napríklad vyvíjajúci sa rast chlorofylu na Zemi. Animácia nižšie je z tohtoročnej jari.

Dáta z družice Sentinel. (Klikni pre zväčšenie)

Satelitný systém Sentinel

Systém Sentinel zatiaľ pozostáva z dvoch družíc, Sentinel-3ASentinel-3B. Obe na obežnú dráhu vypustila ESA (European Space Agency). Prvá z nich do vesmíru putovala ešte v roku 2016, tá druhá zas začiatkom tohto roku.

Zaujímavé je, že rozostup oboch družíc je prakticky tak malý to len ide. Vzdialenosť medzi nimi je len 223 kilometrov, čo sa môže zdať ako obrovské číslo, vďaka obrovskej obežnej rýchlosti až 7,4 km/s ju dokážu pokryť za 30 sekúnd. Aj vďaka tomu dokážu vytvoriť prakticky dve identické kópie dát, ktoré vedci môžu použiť na overenie meraní.