Aplikácia, ktorá urýchli parkovanie. Slovenský projekt odštartoval v austrálskom Melbourne

0
melberry
Aplikácia Melberry

Piati študenti, päť mesiacov. Tím mladých slovenských vývojárov takmer polroka pracoval na aplikácii, ktorá môže výrazne pomôcť pri hľadaní voľného parkovacieho miesta v zaľudnených mestách.

Študenti aplikáciu vytvorili v rámci vzdelávacieho programu Butterfly Effect, do ktorého je zapojených deväť slovenských univerzít a ktorý mentorujú odborníci z takých spoločností, akými sú Pixel Federation, Sygic alebo developer HB Reavis.

Aplikácia sa nazýva Melberry a prvotne ju študenti vytvorili pre austrálske mesto Melbourne. Ďalšie budú, samozrejme, pribúdať. Aplikácia funguje presne tak, ako by ste vy, vodiči frustrovaní hľadaním voľného parkovacieho miesta, očakávali. Jednoducho zobrazí voľné parkovacie miesta, čo hľadanie eliminuje.

Vyobrazenie voľných miest doplnia informácie o parkovacej politike (ceny, obmedzenia, miesta pre zdravotne postihnutých) konkrétneho mesta alebo oblasti. Aby bola aplikácia maximálne efektívna, údaje vyhodnocuje v reálnom čase. Informácie o voľných a obsadených parkovacích miestach aplikácia zbiera z otvorených dát, kam putujú zo senzorov na parkoviskách.

melberry
Aplikácia Melberry

Aplikácia sa v meste Melbourne ešte len rozbieha, čiže jej skutočný prínos sa bude dať vyhodnotiť až neskôr. Už teraz ale má pred sebou sľubnú budúcnosť. Študenti už majú na konte ďalšie mestá, ktoré otvorené dáta o parkovacích mestách aplikácii Melberry sprístupnia. Ide o Stratford v Kanade a Pamplonu v Španielsku.

Martin Pogadl, projektový manažér Melberry:

“Momentálne komunikujeme s ďalšími potenciálnymi mestami, ktoré sa chcú stať súčasťou nášho projektu.”

Aplikácia Melberry predstavuje otvorenú platformu. Zapojiť sa tak môže akékoľvek mesto na svete, ktoré disponuje dátami o využívaní parkovacích miest v reálnom čase. Autori dokonca pripravujú ukážkové demo, ktoré zobrazí parkovacie miesta v Bratislave. V našom hlavnom meste by aplikácia určite padla vodičom vhod.

Melberry
Aplikácia Melberry

Vodiči hľadaním parkovacích miest stratia veľa voľného času, čo študentov k tvorbe jedinečnej aplikácie motivovalo. Vodiči hľadaním parkovania zabijú 40 hodín ročne. V takých mestách ako je New York tento čas presahuje aj 100 hodín.

TIP REDAKCIE
Samsung predstavuje aplikáciu SeeColors pre televízory QLED, ktorá podporí osoby s poruchou farebného videnia

Výborný nápad na aplikáciu je spojený s vysokou ambíciou. V takzvanom on-street parkingu chcú byť študenti so svojou aplikáciou jednotkou na trhu. Okrem toho chcú z parkovania urobiť príjemnú a hlavne rýchlu činnosť, za čo by im vodiči v mestách určite poďakovali.

Melberry
Tím stojaci za aplikáciou Melberry – zľava Róbert Šimon (backend dev.), Patrícia Golianová (Android dev.), Daniel Kušnirik (UX/UI), Zuzana Urbanová (UX/UI) a Martin Pogadl (projektový manažér)

Aplikácia Melberry je k nahliadnutiu aj u nás na Slovensku napriek tomu, že svoje pôsobenie štartuje v Austrálii. Prácu študentov a samotnú funkcionalitu si tak môžete pozrieť aj vy. Aplikácia je bezplatná a nájdete ju v obchode Google Play na tejto adrese. Aplikácia bude neskôr dostupná aj pre platformu iOS.

Autori sa potešia každej spätnej väzbe, návrhu na zlepšenie či spoluprácu. Kontaktovať ich môžete na adrese info@melberryapp.com, prostredníctvom oficiálnej stránky projektu na melberryapp.com alebo na sociálnych sieťach Instagram a Facebook.

Melberry