Creative Sound BlasterX Katana (FOTO Marek Urban)

Čoraz väčší dopyt po takzvaných soundbaroch má prsty v tom, že im začína venovať pozornosť čoraz viac výrobcov spotrebiteľskej elektroniky. Výnimkou nie je ani spoločnosť Creative, ktorá vyrukovala s produktom, aký zvláda uspokojiť celkom široké spektrum používateľov. Jej Katana bola v našej redakcii na niekoľkodňový test a ja musím teraz uznať, že ide o kus veľmi poctivej roboty.

Tento špičkový soundbar k nám dorazil v poriadne rozmernom balení, kde nájdete aj dodatočné príslušenstvo v podobe šikovného diaľkového ovládania či kôpky káblov, ktorými ho prepojíte so vstupným zariadením. Rovnako sa tam ale nachádzajú aj redukcie pre tiež prítomný zdroj, aby ho bolo možné pripájať do siete v iných častiach sveta.

Creative Sound BlasterX Katana (FOTO Marek Urban)

Ako som spomínal, soundbar ponúka drôtovú, ale aj bezdrôtovú konektivitu. Tá prvá zahŕňa klasický microUSB, 3,5 mm aj optický port, vrátane príležitosti pripojiť vlastný USB kľúč s offline hudbou do prítomného USB portu. Tú druhú zase reprezentuje bezdrôtová technológia Bluetooth vo verzii 4.2 s dosahom do tých 10 metrov.

Creative Sound BlasterX Katana (FOTO Marek Urban)

Používateľa v tomto prípade čaká iba jednorázové párovanie so smartfónom či počítačom, ktoré bude technicky zdatnejšiemu jedincovi trvať asi pár sekúnd. Stačí iba podržať hlavné Power tlačidlo a v zápätí aktivujete párovací režim. Nič viac, nič menej.

Soundbar a subwoofer

Audio systém Creative Sound BlasterX Katana s výkonom o veľkosti slušných 75 W (RMS, PMPO je 150 W) tvoria dve fyzicky samostatné, no drôtom prepojené časti – soundbar a subwoofer. Na čísla a skúsenosti z používania však zameriame pozornosť až trošku neskôr. Najskôr sa pozrieme na prítomné konštrukčné prevedenie, ktoré ma doslova nadchlo. Posledné slovíčko v názve nie je teda žiadna blbá náhoda, ale skvele premyslený marketing výrobcu.

Soundbar je vyrobený na to, aby bol umiestnený priamo pod monitorom, respektíve pod televízorom. Treba preto počítať s tým, že môže na menších stolíkoch trošku zavadzať. Ak však máte stojan s rovným povrchom, tak ho viete položiť aj tam. V takom prípade bude na priestor už trošku skromnejší.

Creative Sound BlasterX Katana (FOTO Marek Urban)

Ako subwoofer, tak aj soundbar ponúka konštrukciu, za akú by sa nehanbil ani nemecký automobilový priemysel. Tá druhá časť pozostáva z precízne opracovaného hliníka s hranatými krivkami a štýlovo vyzerajúcou sieťkou, ktorá pokrýva jeho boky aj prednú stranu. Trošku i vrchnú časť, a to tam, kde sú umiestnené dva reproduktory vrátane piatich príjemne lupkajúcich hardvérových tlačidiel s vlastným osvetlením.

TIP REDAKCIE
RECENZIA JBL Pulse 3: Moje nové obľúbené príslušenstvo!

Hlavná časť, čiže soundbar, stojí na malých, pevných nožičkách, okolo ktorých svieti integrované LED svetlo AURORA so 16 miliónmi farieb, preto vám bude pripomínať produkty z dielne americkej spoločnosti Razer. Na svoje si teda prídu predovšetkým hráči, no sklamaní nezostanú ani tí ostatní, pretože si viem niečo také predstaviť aj v bežnej obývačke.

Toto dobre vyzerajúce osvetlenie totiž môžete kedykoľvek manuálne zmeniť. Neprišiel som však na to, ako sa dá úplne vypnúť. K dispozícii sú síce dve aplikácie, no žiadna nič také neponúka. Jedna je určená pre osobné počítače s operačným systémom Windows, zatiaľ čo tá druhá zase pre Android smartfóny.

Creative Sound BlasterX Katana (FOTO Marek Urban)

Ako je príležitosť vidieť na fotografiách trošku vyššie, predná strana obsahuje jednoduchý displej, ktorý vám zakaždým vizuálne oznámi aktuálny audio režim alebo aktuálnu úroveň hlasitosti. Nesvieti ale stále, iba pár sekúnd, aby nepútal pozornosť, čiže slúži na pohotové poskytovanie užitočných informácií.

Spomínaná zmena osvetlenia prebieha v tom momente, kedy prepínate medzi takzvanými SBX režimami. Ide o technológiu spoločnosti Creative, ktorá prispôsobuje zvukový výstup tomu, na čo ho momentálne potrebujeme. Tým môže byť počúvanie hudby, pozeranie filmu alebo hranie hry.

Creative Sound BlasterX Katana (FOTO Marek Urban)

Keď si chcete spraviť súkromnú disko, tak nastavíte Concert (pestré, neustále sa pohybujúce farby), keď si chcete zahrať hru, tak nastavíte Gaming (pár stálych farieb) a keď si chcete pozrieť film, no je neskoro v noci, tak nastavíte Night (jemne modrá farba). V opačnom príde je vhodný režim Cinema. To všetko iba jedným dedikovaným tlačidlom na vrchnej časti soundbaru Katana.

KrIŠTÁĽovo čistý zvuk

Čo sa týka samotnej kvality zvuku, netreba sa ničoho obávať. Ide totiž o špičkovú úroveň, takže si na svoje prídu najmä náročnejší.

Soundbar tvoria štyri jednotky. Dve z nich predstavujú 2.5″ (63,5 mm) midbass reproduktory, dve 1.3″ (34 mm) tweetery, čiže vysokotónové reproduktory a tá najväčšia piata (5,25″ a 133 mm) je súčasťou drôtom prepojeného subwooferu. A aby toho náhodou nebolo málo, výrobca do toho zakomponoval aj cenami ovešaný zosilňovač, ktorý riadi digitálny signálový procesor.

TIP REDAKCIE
RECENZIA Huawei Mate 20 lite: Alternatíva pre menej náročných
Creative Sound BlasterX Katana (FOTO Marek Urban)

Zosilňovač má individuálny prístup ku každému jednému reproduktoru, čo používateľovi zaručuje dokonalý audio pôžitok. Po aktivácii vyššie spomínaného režimu Concert pôjde do vašich uší krištáľovo čistý zvuk, ktorý nadchne i ostrieľaného audiofila. Pridajte si k tomu ešte aj zimomriavky spôsobujúce basy, vrátane 24-bit / 96 kHz kvality a vznikne vám z toho Hi-Fi, čiže výstup s kapacitami poctivo reprodukovať audio vo vysokom rozlíšení.

Creative Sound BlasterX Katana (FOTO Marek Urban)

V takom prípade je navyše vďaka certifikácii Dolby Digital k dispozícii aj virtuálny okolitý zvuk (5.1, bez optického kábla 2.1), ktorý vyplní každý jeden priestor v miestnosti. Musíte však použiť prítomný optický port a mať poruke rovnako kvalitné audio. V opačnom prípade z toho nebude nič, čo by som mohol označiť za špeciálne.

Pri použití USB kábla je tiež k dispozícii 24-bit / 96 kHz kvalita, a to vrátane virtuálneho (7.1) zvuku. Výstup je teda v tomto prípade prispôsobený hraniu, čo inými slovami znamená realisticky podané efekty aj vysokú presnosť reprodukcie. Môžete mi veriť, je to perfektný zážitok.

Nielen pre hráčov

Soundbar Katana z dielne spoločnosti Creative nevyrobili výhradne iba pre toho, kto rád trávi čas pri počítačových hrách, hoci tak možno na prvý pohľad vyzerá. Prepínanie zvukových režimov mu poskytuje priestor prispôsobovať sa aktuálnym potrebám používateľa. Concert, Cinema, Gaming alebo Night sú tu na to, aby zabezpečili čo najlepšiu skúsenosť z toho, na čo ho v danej chvíli využívame.

Nejde pritom iba o lacný marketingový trik, ale niečo, čo skutočne funguje. Ten rozdiel v reprodukcii zvuku je naozaj cítiť.

Creative Sound BlasterX Katana (FOTO Marek Urban)

Ak máte väčší stôl, potrpíte si na kvalitnom audiu a obzeráte sa po niečom podobnom, tak by tento podarený kúsok rozhodne nemal ujsť vašej pozornosti. Je to kvalitne prevedený, brutálne hrajúci, moderne vyzerajúci a aj bohato vybavený soundbar s intuitívnym ovládaním pre náročnejších zákazníkov, ktorý si po niekoľkodňovom testovaní zaslúži palec hore.