Asi netreba nikomu predstavovať hru Monument Valley, ktorá je považovaná za jednu z najlepších hier pre mobilné zariadenia, aké kedy vznikli. Autori v priebehu času pripravili pokračovanie s názvom Monument Valley 2.

Hry Monument Valley vytvorili vývojári z ustwo games. Nebýva zvykom, aby autori populárnych titulov zverejňovali príjmy a ďalšie detailné náležitosti okolo ich produktov. Opakom sú práve tvorcovia hry Monument Valley, ktorí zverejnili podrobnú informačnú grafiku vyhodnocujúcu jeden rok pôsobenia hry Monument Valley 2 na mobilnom trhu.

Vysoko transparentný krok neurobili prvýkrát. Podrobné informácie verejnosti sprostredkovali aj pri prvom vydaní hry Monument Valley.

Čísla vyhodnocujú pôsobenie titulu za obdobie jedného roka, od 5. júna 2017 do 4. júna 2018. Za toto obdobie vývojári zaznamenali 3 495 056 oficiálne predaných kópií hry. Dovedna za ich predaj utŕžili 10 400 633 amerických dolárov.

Ekonomicky najsilnejším dňom bol 6. jún 2017. Deň predtým hra absolvovala premiéru na platforme iOS. Za tento jediný deň hra vygenerovala očarujúcich 728 tisíc dolárov. Verzia hry pre Android sa objavila až v novembri toho roku.

Monument-Valley-2
Nádherné grafické spracovanie hry Monument Valley 2

Vývoj hry stál autorov niečo cez 2,2 milióna dolárov, trval 70 týždňov, tím vývojárov mal 16 členov a do propagácie hry autori investovali asi pol milióna dolárov. Čísla tvorcov hier však potvrdzujú aj niečo iné.

Operačný systém iOS je pre vývojárov ďaleko lukratívnejší ako Android. iOS nemá zadné vrátka, pomocou ktorých je možné inštalovať neoficiálne kópie aplikácií a hier. Ak chce iOS užívateľ danú aplikáciu alebo hru používať, musí si ju kúpiť. Pokiaľ je spoplatnená, samozrejme.

TIP REDAKCIE
Aplikácia, ktorá urýchli parkovanie. Slovenský projekt odštartoval v austrálskom Melbourne

Zakúpenia z iOS obchodu s aplikáciami sa na uvedených príjmoch podieľali až takmer 60-timi percentami, a to v kontraste s obchodom Google Play, ktorý má iba 7-percentný podiel na príjmoch. Veľký rozdiel logicky badať aj v počtoch oficiálnych stiahnutí, resp. zakúpení.

monument valley
ustwo games/medium

Oficiálne bolo z obchodu iOS zakúpených viac ako 2 milióny kópií hry Monument Valley 2. Z Google Play sa pritom oficiálne kúpilo len 229 tisíc kópií. Nie je známe, koľko kópií hry bolo nainštalovaných neoficiálnou cestou prostredníctvom APK súborov.

Vzhľadom na popularitu hry a jej vysoké hodnotenia sa ale dá predpokladať, že nešlo o zanedbateľné množstvo. Sami autori hry tvrdia, že celkovo zaznamenali 30 miliónov inštalácií. Toto číslo zahŕňa zdieľanie hry v rámci rôznych rodinných programov (jeden účet pre viacerých členov rodiny), neoficiálne stiahnutia a bezplatné stiahnutia v Číne.

Ročný sumár hry Monument Valley 2 obsahuje viac zaujímavých čísiel. Všetky nájdete v prehľadnej infografike TU na blogu autorov. Pre porovnanie si môžete pozrieť podobný sumár predošlého vydania hry. Nájdete ho TU.

Monument Valley 2

Ak vás mimoriadne úspešné hry zaujali, stiahnuť si ich môžete z odkazov nižšie. Prikladáme aj predošlé vydanie, ktoré absolvovalo premiéru ešte v roku 2014.