Apple proti polícii: Po novej aktualizácii nebudú mať šancu dostať sa do iPhonov!

Apple robí polícii vrásky na čele. Zariadenie za 15 000 dolárov už nebude vedieť odomknúť iPhone.

0
Zariadenie GrayKey. Foto: Malware Bytes

Posledné mesiace, resp. roky sa niesli v znamení prípadov, ktoré pre vyšetrenie políciou potrebovali prístup do smartfónov obetí alebo útočníkov. Polícia sa všemožne snažila prísť so spôsobom ako toho docieliť, až nakoniec začala používať krabičku menom GrayKey.

Ide o príslušenstvo v hodnote 15 000 dolárov, ktoré polícii umožňuje odomknúť zamknutý a zašifrovaný iPhone, pochopiteľne len vtedy, keď má polícia zariadenie fyzicky pri sebe. Zariadenie sa do iPhonov dostáva jednoducho – háda heslá. Prvotné pokusy potvrdili, že GrayKey dokáže jeden zaheslovaný iPhone odomknúť približne za týždeň.

To sa znepáčilo vedeniu Apple, ktorý už niekoľko rokov upozorňuje, že informácie o svojich zákazníkoch neposkytuje a ani neplánuje poskytovať či už polícii alebo komukoľvek inému. Aj preto sa rozhodli, že softvérovou aktualizáciou úplne zrušia funkčnosť krabičiek GrayKey.

iOS 12 ako ochrana proti GrayKey

V iOS 12 (beta) sa nachádza zmenený kód, ktorý je špecificky určený pre zmarenie pokusov o odomknutie iPhonov cez tzv. brute force útok, ktorý háda stovky až tisíce hesiel, až kým nenatrafí na to správne. Apple to vyriešil rafinovane. Jednoducho výrazne obmedzil funkčnosť lightning konektoru vtedy, keď je smartfón zamknutý. Namiesto dní až týždňov, ktoré mala polícia k dispozícii a ktoré sú absolútne nutné pre podobný útok, bude mať teraz len pár sekúnd.

Neustále vylepšujeme a zosilňujeme ochranu v každom Apple produkte aby sme tak zákazníkov ochránili pred hackermi alebo útočníkmi, ktorí sa snažia získať ich citlivé údaje,“ komentuje situáciu Apple. „Pred políciou máme enormný rešpekt a bezpečnostné vylepšenia nerobíme kvôli tomu, aby sme marili ich prácu,“ dodala firma. Akurát, teraz to tak určite je.

Pochopiteľne, na každý jed sa časom nájde protijed a nič iné sa neočakáva ani v tomto prípade. Je dosť možné, že bystré mysle prídu so spôsobom ako obísť aj najnovšie zabezpečenie z rúk Apple.